Podstawy wspinaczki

Jeśli jesteś nowicjuszem, powinieneś wspinać się wyłącznie z doświadczonym partnerem, który będzie Cię asekurował za pomocą liny z góry. Ale może zdarzyć się sytuacja, gdy nie masz wyboru stojąc przed skalną ścianą. Nim zaczniesz się wspinać, przyjrzyj się dokładnie rzeźbie skał, starając się wybrać najłatwiejszą drogę. Również będąc już w ścianie stale rozglądaj się wyszukując najlepszych chwytów i miejsc, w którym skała jest dobrze urzeźbiona. Jeśli masz wątpliwości czy wybrałeś właściwy wariant, wycofaj się zanim utkniesz w skale.

Wchodzenie

Zaplanuj najlepszy układ ruchów w zasięgu wzroku, i bądź przygotowany na trawersowanie, gdy droga prosto w górę okazuje się nie do przejścia. Wykorzystuj przede wszystkim mięśnie nóg, rąk używaj tylko do utrzymania równowagi.
Chwyty staraj się wybierać niezbyt nisko, aby lepiej utrzymywać równowagi.
Wspinaj się płynnie i zdecydowanie, aby nie stracić równowagi.
Spokojnie przenoś ciężar ciała, nie stój zbyt długo w niewygodnej pozycji, wróć na poprzednie stopnie, jeśli wyżej nie znajdziesz dogodnych chwytów bądź stopni

Schodzenie

Schodzenie w stromym terenie jest zwykle bardziej niebezpieczne. Po łagodnym stoku można schodzić przodem, gdy jednak stromizna rośnie, trzeba się odwrócić i rozpocząć wspinaczkę, tyle że w dół. Trudniej wówczas znaleźć chwyty i stopnie, których nie widać pod nogami. Schodząc trzeba się przyjrzeć skale pod nami i zaplanować kilka najbliższych ruchów.
Zawsze szukaj chwytów i stopni powyżej głowy oraz z boku, aby móc je wykorzystać w razie braku odpowiedniego oparcia poniżej.
Schodź spokojnie i ostrożnie na upatrzone stopnie. Może się okazać, że nie są w stanie Cię utrzymać, musisz więc zawsze mieć możliwość, wycofania się do góry.
Po znalezieniu stopnia nie stawaj na czubkach palców, trzymaj piętę nisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *