Przeprawa przez rzekę – w bród – wpław

Przeprawa przez rzekę – w bród

Pokonując rzekę w bród trzeba mieć na nogach jakieś buty, które umożliwią pewne stąpanie po często kamienistym dnie. Uważaj na grząski mul, podwodną roślinność i nagłe zmiany głębokości rzeki. Patrz na powierzchnię wody przed sobą, zwracaj uwagę na fale i inne znaki, świadczące o istnieniu ukrytych pod wodą przeszkód. Zawsze idź bardzo wolno.

W pojedynkę
Pokonując rzekę zabierz długi kij, badaj nim dno. Przy wartkim nurcie można się na nim również opierać. Przesuwaj się bokiem, w poprzek rzeki, dostawiając jedną nogę do drugiej. Stopy stawiaj pewnie na dnie. Staraj się, by kroki były krótkie i posuwiste. Cały czas opieraj się mocno o kij i uważaj, by prąd Cię nie przewrócił.

W szeregu
Kilka osób może przy przechodzeniu w bród rzeki ustawić się w szereg i chwycić mocno pod ręce. W razie potknięcia się jednej osoby, pozostałe mogą ją podtrzymać. Najsilniejsza osoba ustawia się od strony prądu rzeki. Najsłabszą bierze się do środka. Prowadzący decyduje o miejscu przeprawy i stawia pierwsze kroki. Należy iść powoli i uważnie, starając się utrzymać równowagę.

„W kółku”
Trzy osoby mogą utworzyć kółko obejmując się mocno za ramiona i pochylając lekko w talii do środka. Najsilniejsza osoba powinna znajdować się od strony prądu rzeki i prowadzić grupkę. Pozostała dwójka powinna podtrzymać ją w razie upadku. Ten sposób znakomicie sprawdza się przy przechodzeniu w bród płytkich, rwących potoków.

Przeprawa przez rzekę – wpław

Jeśli woda jest zbyt głęboka, aby przeprawić się w bród, trzeba to zrobić wpław. Można dla ułatwienia przeprawy zrobić pływak. Przed wejściem do wody wybrać dogodne miejsce do wyjścia na drugim brzegu.
1. Zdejmij ubranie, zwiń je w tobołek i razem ze sprzętem włóż do plastikowego worka. Worek szczelnie zawiąż.
2. Do wody wchodź ostrożnie. Wybierz miejsce nieco na skos od punktu docelowego, w górę rzeki, biorąc poprawkę na znoszenie przez prąd. Nie kładź się całym ciałem na pływaku, połóż na nim tylko ramiona. Machaj energicznie nogami, aby poruszać się do przodu.

HIPOTERMIA

Przed wejściem do wody rozbierz się (z wyjątkiem butów, jeśli zamierzasz brodzić). Możesz zostawić na sobie coś nieprzemakalnego, by chroniło przed zimną wodą. Wychłodzenie organizmu powoduje, że czujesz się ospały. Natychmiast po przejściu rzeki wytrzyj się do sucha i załóż suche, ciepłe ubranie. O ile to możliwe, przygotuj gorący słodki napój i zaraz wypij. Jeśli jesteś w grupie, pomóż tym, którzy dostali dreszczy. Lider grupy powinien szybko zebrać wszystkich i sprawdzić, czy ktoś nie ma objawów hipotermii. Jeśli takim osobom potrzebującym nie udzieli się szybko pomocy, mogą umrzeć z wychłodzenia. Najlepszym sposobem na ogrzanie kogoś jest wsadzenie go z drugą osobą do jednego śpiwora. Skuteczne jest również podawanie gorących napojów, otulanie ciepłym okryciem i dodawanie otuchy.

Kolejne objawy hipotermii:

■ Dreszcze, gęsia skórka, bladość skóry

■ Apatia, irracjonalne zachowania, utrata pamięci, kapryśność, wojowniczość

■ Ospałość przerywana nagłymi przypływami energii

■ Krótkie utraty przytomności, płytki oddech, nierówne bicie serca

■ Wolne i słabo wyczuwalne tętno; to może prowadzić nawet do zatrzymania pracy serca