Podróżowanie na rowerze

Rower górski można traktować jako dodatkowe wyposażenie piechura, pozwalające mu na szybsze poruszanie się. W bardzo trudnym terenie lepiej zapakować się w plecak niż boczne torby zawieszane na bagażniku. Może się bowiem okazać, że obciążony rower jest zbyt ciężki i trudno go przenieść przez przeszkodę. Jadąc należy zachowywać bezpieczny odstęp od innych rowerzystów czy użytkowników drogi lub ścieżki. Jeśli jedzie się z plecakiem, nie wolno rozwijać nadmiernej prędkości, zwłaszcza przy zjeździe stromym zboczem.

Uniwersalny pojazd

Rowery górskie sprawdzają się niemal w każdym terenie i warunkach. Ale może zajść taka sytuacja, że trzeba będzie nieść go na plecach, przy podchodzeniu pod strome zbocze lub przeprawianiu się przez potok bądź błoto.

Kolarski ekwipunek

Na rower można ubrać się właściwie we wszystko. Trzeba jednak pamiętać, by nogawki spodni były schowane w getry, aby nie zaczepiały o łańcuch w czasie pedałowania. Zawsze też należy jeździć w kasku i goglach.

Na wierzch załóż kurtkę-wiatrówkę, miej też pod ręką ciepły sweter, aby go narzucić w czasie odpoczynków.

Jazda rowerem zbyt obciążonym może spowodować scentrowanie kół.

Getry zapobiegają wplątywaniu się nogawek w łańcuch oraz chronią nogi przed kolczastą roślinnością.

Na nogi można założyć zwykłe buty sportowe czy specjalne – kolarskie. Ważne, by pasowały w noski pedałów.

Hamulce ręczne muszą być na tyle mocne, aby utrzymały Twój ciężar wraz z pełnym plecakiem.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

■ Niewiele możesz zabierać ze sobą części zamiennych, dlatego lepiej unikaj kraks i uszkodzenia roweru na szlaku.

■ Jeśli musiałeś już dokonać prowizorycznej naprawy, jedź potem powoli i ostrożnie, aż dojedziesz do miejsca, w którym zaopatrzysz się w potrzebną część.

■ Drut może Ci się przydać do połączenia rozerwanego łańcucha lub linek hamulców ręcznych.

■ Taśmą izolacyjną możesz prowizorycznie załatać dziurawą dętkę.

■ W razie zgubienia pompki możesz wypchać oponę trawą i jechać tak, aż uda Ci się znowu napompować koło.