Przenoszenie wody

Nawet jeśli biwakujesz tuż nad rzeką, nie możesz się obejść bez naczyń i innych sprzętów do noszenia i trzymania w nich wody. Możesz, na przykład, potrzebować więcej wody do gotowania. Często niezbędne jest specjalne naczynie do czerpania wody ze strumienia. Biwakowanie w pobliżu źródła wody nie zawsze jest możliwe lub wskazane, dlatego trzeba liczyć się z noszeniem wody raz czy dwa razy dziennie do obozu. Opuszczając obozowisko w ciągu dnia w poszukiwaniu pożywienia czy przeszukania okolicy, także musisz zabierać ze sobą wodę.

Oszczędzanie wody
Woda jest bezcennym skarbem, nie wolno jej więc marnować. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy będzie można znowu uzupełnić zapasy.

Pojemniki

Wiele jest różnych rodzajów pojemników przeznaczonych do przenoszenia zarówno zimnych, jak i gorących płynów. Mogą to być bądź metalowe czy plastikowe butelki lub manierki, bądź specjalne worki do noszenia wody – bukłaki, które po opróżnieniu można złożyć. Nie pomyl pojemników na wodę z pojemnikami przeznaczonymi na paliwo.

Termos
Metalowy termos z próżniowym szklanym wkładem; do przenoszenia gorących i zimnych napojów.

Metalowa butelka
Jest bardzo trwała, ale po wypełnieniu wodą ciężka.

Mały bukłaczek
Taki pojemnik można złożyć płasko, gdy jest pusty. Nie należy kłaść go na ziemi, łatwo bowiem przedziurawić.

Sakwa u pasa
Dopinana do pasa, szczelna sakwa znakomicie sprawdza się w czasie marszu lub wykonywania różnych prac w terenie. Mamy wolne ręce, a jednocześnie w każdej chwili możemy napić się wody.

Manierka z kubeczkiem
Poręczna manierka z pokrywką, która może służyć jako kubek, podobnie jak pokrywka termosu.

Plastikowy bidon
Lekki, plastikowy pojemnik o sztywnych ściankach; użyteczny podczas wyprawy.

Duży, plastikowy bukłak
Bukłak ten jest bardzo przydatny do przenoszenia i trzymania wody w czasie dłuższych biwaków. Można go zawiesić na gałęzi od strony, z której wieje wiatr; wówczas woda będzie chłodna.

Składana manierka
To tradycyjny i wygodny w użyciu pojemnik na wodę. Należy uważać, by nie przerwać tasiemki łączącej zakrętkę z szyjką butelki. Łatwo wtedy zgubić zakrętkę.

PRZENOSZENIE WODY

Niekiedy jesteśmy zmuszeni rozłożyć się obozem z dala od źródła wody i codziennie przynosić duże ilości wody, niezbędnej do picia, gotowania, zmywania naczyń. Najwygodniej jest nosić ciężki pojemnik z wodą na plecach. Napełnij kanister lub inny pojemnik po brzegi. Wówczas woda nie będzie się przelewała w środku podczas transportu.

Nosidełko na kanister
Wykonaj stelaż do noszenia dużego pojemnika na plecach.