Filetowanie ryb

Po wyciągnięciu ryby z wody ogłusz ją, a potem zabij przecinając kręgosłup u nasady głowy. Rybę trzeba po złowieniu szybko wypatroszyć, przyrządzić i zjeść lub zrobić przetwory na później. W gorącym klimacie nawet krótkotrwałe leżenie ryby w słońcu może spowodować zepsucie, ponieważ jej wilgotna skóra jest idealną pożywką dla bakterii i much. Po usunięciu łuski, ściągnięciu skóry i usunięciu ości mięso ryby nie psuje się już tak szybko. W chłodnym klimacie możesz zostawić zabitą rybę na sześć do dwunastu godzin, wówczas sprawianie jej jest łatwiejsze. Z ości, skóry i głowy ryby gotuje się rosół, o ile sprawiłeś rybę natychmiast po zabiciu. Rosół podobnie jak mięso trzeba trzymać w chłodnym miejscu i zjeść jak najszybciej.

Filetowanie ryby

Filetowanie polega na usunięciu tych części ryby, które najszybciej się psują. Ciało ryby wchłania szkodliwe substancje ze środowiska. Najczęściej odkładają się one w narządach wewnętrznych. Na przykład obecna-w niewielkich ilościach w morzu rtęć magazynowana jest w wątrobie, a zjedzenie skażonej wątroby może mieć tragiczne następstwa, zwłaszcza jeżeli zje się jej dużo. Szkodliwe substancje rzadko gromadzą się w mięśniach ryby.

1 Wielu ryb nie trzeba przed przyrządzeniem obierać ze skóry. Zawsze jednak należy usunąć łuski. Zeskrobuj je nożem, ostrzem od siebie, zaczynając od ogona, kończąc przy głowie.

2 Wbij koniec ostrego noża w odbyt ryby i otwórz brzuch; uważaj, aby nie naruszyć wnętrzności. Nie uszkodź mięśni ogona.

3 Delikatnie wyjmij wnętrzności. Rozłóż rybę i sprawdź, czy nic nie zostało. Pozostaw ikrę lub mlecz, gdyż są jadalne. Umyj starannie rybę, z wierzchu i w środku.

4 Obetnij głowę, koniec ogona i płetwy. Rozłóż rybę płasko i podważ czubkiem noża kręgosłup. Podziel rybę na dwie połowy, usuń ości. Łatwiej to zrobić po ugotowaniu.

5 Czubkiem noża oddziel górny koniec kręgosłupa. Potem powoli odrywaj go od mięsa.

ŚCIĄGANIE SKÓRY

Nie ze wszystkich gatunków ryb trzeba ściągać skórę przed przyrządzeniem, szczególnie z małych. Niektóre jednak wydzielają drażniący lub trujący śluz. Inne, jak sumy czy rekiny, mają bardzo twardą skórę. Dlatego przed jedzeniem powinno się jednak zdjąć skórę.

Ściąganie skóry z ryby – Oddziel skórę od mięsa. Jedną ręką złap za brzeg skóry, drugą odetnij mięso podważając nożem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *