Wspinanie – zapieraczka – przechodzenie przewieszki

Nawet najprostsza wspinaczka może zagrozić życiu. Najbardziej doświadczonym alpinistom zdarza się utknąć w skale, odpaść od ściany czy szukać pomocy u ratowników górskich. Przedstawione niżej zaawansowane techniki wspinania wymagają już dużych umiejętności, podobnie jak podchodzenie po linie, stanowią część autoratownictwa w górach, czyli sposobów stosowanych przez alpinistów, gdy znajdą się w sytuacji awaryjnej. Człowiek, który znalazł się w poważnych tarapatach, musi umieć użyć wszelkich możliwych środków. Dlatego warto poznać opisane tutaj techniki wspinania. Nim je jednak wypróbujesz, sięgnij po podręcznik wspinaczki oraz zwróć się do instruktora i poćwicz pod jego okiem.

ZAPIERACZKA

To technika pokonywania rys i kominów, czyli pionowych wcięć w skale o dwóch równoległych lub prawie równoległych ścianach. O sposobie zapierania się decyduje szerokość komina. W każdej z odmian tej techniki ruch w górę następuje dzięki sile tarcia, a nie stopniom i chwytom.

1 Przed wejściem w komin sprawdź, czy ma wylot. Nie wchodź do wilgotnego komina; trzymaj się zawsze suchych krawędzi. W dość szerokim kominie zapieraj się plecami o jedną ścianę, nogami o drugą i rozpieraj je.
2 Jedną stopę i dłoń oprzyj o ścianę z tyłu, drugą dłoń i stopę o przeciwległą. Teraz możesz oderwać plecy od ściany i wypchnąć się nogami w górę.

ODPOCZYNEK

Wspinanie się zapieraczką pozwala co pewien czas zrobić odpoczynek. Należy jednocześnie zaprzeć się w kominie plecami i stopami prostując nogi, ręce swobodnie opuścić.

PRZECHODZENIE PRZEWIESZKI

Z dołu wszelkie zacięcia skały mogą wydawać się nie do przejścia, zwłaszcza jeśli nie możemy zobaczyć znajdujących się tam chwytów. Niektóre takie formacje zakończone wąską półką można pokonać wciągając się na rękach i zahaczając piętę na jej krawędzi, na wysokości łokci. To trudna technika, wymaga dużej sprawności fizycznej; należy ją stosować tylko wtedy, gdy nie sposób inaczej ominąć przeszkody.

1 Podejdź najwyżej jak się da pod przewieszoną część skały. Oprzyj łokcie o półkę, trzymaj nisko pięty.
2 Wciągnij się na łokciach, trzymaj się jak najbliżej ściany. Spróbuj zahaczyć piętę o krawędź półki pomagając sobie nogą.
3 Wyprostuj ramiona, unieś kolano nad półkę, zrób lekki wymach zwisającą nogą i wydźwignij się nad półkę.