Co ratuje życie

CO RATUJE ZYCIE

Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich nieszczęść i wypadków, jakie mogą się mu przydarzyć. Stąd też brak możliwości wyuczenia się specyficznych umiejętności, zapewniających przeżycie i danie sobie rady w każdej sytuacji. Zrozumienie kanonu podstawowych zasad ma daleko większe znacznie niż opanowanie konkretnych technik, zwłaszcza że większość z nich wymaga modyfikacji w zetknięciu z rzeczywistymi sytuacjami. Nie ma łatwych i doskonałych rozwiązań. Jeśli jednak nauczysz się podstaw, będziesz umiał znaleźć się w najróżniejszych okolicznościach.

Współczesna technika nie pozwala nam w zasadzie poznać, jak naprawdę wykonuje się wiele czynności. Stworzyliśmy maszyny, które zastępują nas przy wszystkich niemal pracach i uwalniają od konieczności wykonywania zwykle bardzo czasochłonnych zadań. Nie pamiętamy najprostszych prawideł, jakie rządzą otaczającym nas światem, nie potrafimy powiedzieć dlaczego i kiedy zmienia się pogoda, nie wiemy na jakiej zasadzie działają proste narzędzia.

Nawet jeśli dotychczas nabyliśmy dużo wiadomości i nauczyliśmy się wiele, to duża część tej wiedzy pozostaje zamknięta na kłódkę w naszych głowach, nie potrafimy zastosować jej w napotykanych sytuacjach. Zycie w mieście oducza nas zwykle niezbędnej elastyczności, która pozwala zużytkować w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, że pędząc życie mieszczucha niemal nigdy nie znajdujemy się w sytuacjach, w których jedyną szansą na przeżycie jest improwizowanie i wykorzystywanie własnej pomysłowości.