Zanim kupisz teleskop astronomiczny, czyli co warto wiedzieć

Zanim kupisz teleskop astronomiczny, czyli co warto wiedzieć.

Każdy początkujący miłośnik podniebnych obserwacji staje przed niełatwym wyzwaniem. Jak wybrać pierwszy teleskop astronomiczny? Wybór jest niełatwy, bowiem składa się na niego kilka kwestii.

Kilka porad odnośnie kupna teleskopu.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, czego potrzebujesz, stąd też podstawowa wiedza o działaniu urządzenia będzie przydatna, a wręcz niezbędna przy podjęciu właściwej decyzji. Fachowa terminologia może skutecznie zamącić w głowie i skłonić do zakupu czegoś, na co normalnie byśmy się nie zdecydowali. Warto więc postawić na zakup teleskopu u znanych i polecanych przedstawicieli.

Dla kogo kupujesz teleskop astronomiczny?
To jedna z podstawowych kwestii przy zakupie urządzenia. Inne potrzeby ma bowiem 10-letni chłopiec zainteresowanym podniebnym gwiazdozbiorem, inne z kolei początkujący, ale nieco starszy amator astronomii. Jego wymagania co do jakości optyki i mechaniki urządzenia będą zdecydowanie większe. Na początek warto jednak wybrać teleskop astronomiczny niezbyt skomplikowany w obsłudze, sprawdzony i o trwałej konstrukcji.

Co zamierzasz obserwować?
Kolejną istotną kwestią jest rodzaj obiektów, które chciałbyś obserwować. I tak na przykład obserwacja Księżyca, czy planet takich jak Jowisz, Mars, Wenus czy Saturn cieszą oko wszystkich początkujących astronomów. Z kolei inne zjawiska na niebie, choćby Wielka Mgławica Andromedy wymagają teleskopu o nieco lepszych parametrach.