Oznaki występowania wody.
O obecności wody świadczą najczęściej ślady zwierząt, widoczne z daleka zielone zagajniki lub ludzkie osiedla. Istnieją również inne naturalne znaki. Na
obszarach pozornie pozbawionych flory i fauny staraj się wypatrzeć jakiekolwiek żywe stworzenie lub roślinę. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre
ptaki, na przykład sępy, potrafią przemierzać znaczne odległości bez dostarczania organizmowi wody.
Drzewa, palmy i inna roślinność
Wszystkie drzewa potrzebują wody, by żyć. Należy jednak pamiętać, że niektóre wypuszczają w głąb ziemi bardzo długie korzenie palowe. Palmy rosną zwykle tam, gdzie znajduje się choć trochę wody pod powierzchnią. Niektóre magazynują wodę w kłodzinie lub korzeniach.
Pszczoły i muchy
Pszczoły latają zwykle w promieniu co najwyżej 5 km od swego gniazda i potrzebują stałego źródła wody. Obserwuj kierunek, w którym odlatują opuszczając gniazdo. Muchy przebywają najczęściej jeszcze bliżej wody – około stu metrów od jej źródła lub nawet mniej. Na pustyni jednakże potrafią nadlatywać jakby znikąd, niezależnie od odległości najbliższego zbiornika z wodą.
Maszerujące mrówki
Mrówki nie mogą się obyć bez stałego dostępu do wody. Jeśli zobaczysz maszerującą kolumnę mrówek w górę pnia drzewa, możesz się spodziewać, że podążają w stronę naturalnego zbiornika z deszczówką.
Tropy zwierząt
Pasące się na otwartych przestrzeniach zwierzęta muszą przynajmniej o świcie i przed zmierzchem pić wodę. Wtedy zmierzają zwykle do wodopoju lub powracają stamtąd. Ich tropy mogą więc wskazać nam drogę do najbliższego źródła słodkiej wody. Zbliżając się do wodopoju, uważaj na drapieżniki, które również mogą z niego korzystać lub czatować w pobliżu na spragnionych roślinożerców.