Bezpieczna wspinaczka – asekuracja

Asekuracja polega na ubezpieczaniu partnera za pomocą liny. W razie odpadnięcia od skały asekurujący blokuje linę, na której wspinający się zawisa.
Asekurujący, zwany też asekuratorem, musi założyć stanowisko asekuracyjne, czyli przywiązać się do ściany tak, by nie odpaść podczas hamowania lotu partnera.
Asekuracja może być górna – wtedy podaje się linę partnerowi idącemu do góry, lub dolna – wybiera się linę w czasie, gdy partner do nas podchodzi.

Wybieranie

Ściągać, inaczej wybierać luz trzeba wówczas, gdy asekurowany podchodzi do nas. Przy asekuracji przez ciało należy opasać się liną pod pachami. Biegnący do partnera koniec liny przełożyć pod jedną ręką (w tym wypadku prawą), a luźny koniec liny owinąć wokół nadgarstka drugiej (lewej). Dłoń g lewa jest dłonią blokującą (B), w żadnym wypadku nie wolno wypuszczać z niej liny.
Luz na linie w czasie zbliżania się do nas partnera ściągamy prawą ręką, prowadzącą (P), a następnie wybieramy przesuwając do przodu lewą.

Podawanie

Przy podawaniu liny partnerowi idącemu w górę postępować należy odwrotnie, przy tym samym sposobie opasania się liną. Luźny koniec liny należy okręcić wokół ręki blokującej (lewej), a drugi podawać drugą ręką (prawą) idącemu partnerowi. Należy uważać, by lina nie owinęła się również wokół prawej ręki, gdyż w chwili odpadnięcia asekurowanego na pewno się złamie. Liny nie wolno nawet na moment wypuścić z rak.

BLOKOWANIE

Zawsze musisz być gotowy do zablokowania liny w momencie odpadnięcia partnera. Aby ją zablokować, zbliż rękę blokującą do klatki piersiowej. Przy hamowaniu lotu partnera należy dobrze się zaprzeć na stanowisku asekuracyjnym i lekko odchylić w tył.

Na stanowisku

Aby w chwili odpadnięcia partnera nie stracić równowagi i nie wypuścić liny z rąk, należy się dobrze ustawić na stanowisku.