Użycie noża i drucianej piłki

Użycie noża

Rąbanie
Do ścinania gałęzi lub rąbania używaj dużego noża. Uderzaj środkiem ostrza, daleko od nóg. Tnij w poprzek słojów, pod kątem 45 stopni – uderzając prostopadle narażasz się na to, że ostrze może odskoczyć i zranić.

Struganie
Wykonanie drewnianych narzędzi często wymaga umiejętności precyzyjnego posługiwania się scyzorykiem, na przykład kiedy trzeba wystrugać ostrze harpuna. Strugając, należy zawsze przesuwać od siebie, naciskając grzbiet noża kciukiem. Scyzoryk zdecydowanie lepiej nadaje się do tego typu prac niż duży nóż.

Cięcie
Wykonując nacięcia czy rzeźbiąc również należy zawsze ciąć od siebie. Trzeba też pamiętać, by palce, ręce, nogi i inne części ciała znajdowały się poza zasięgiem ostrza. Chcąc nadać kawałkowi drewna pożądany kształt najlepiej ciąć wzdłuż słojów.

POSŁUGIWANIE SIĘ DRUCIANĄ PIŁKĄ

1 Metalowe oczka z obu końców piłki mogą poranić dłonie, dlatego trzeba wykonać uchwyty z kawałków sznurka lub materiału.

2 Trzymając za obydwa uchwyty przeciągaj piłką do przodu i do tyłu. Tnąc powinno się zachować możliwie prostą linię drucianego brzeszczota, chociaż pracuje on również wówczas, gdy jest niemal owinięty wokół gałęzi. Ciągnij równo, delikatnie, nie szarp.

Narzędzia do cięcia powinny być zawsze naostrzone. Posługując się nimi nie zapominaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wyciągając nóż z pochwy trzymaj ją od zewnętrznej strony, gdzie ostrze noża jest tępe. Bardzo ostry nóż może przeciąć skórę i skaleczyć dłoń. Także drucianą pitką należy posługiwać się ostrożnie.

NARZĘDZIA PROWIZORYCZNE

1 Naturalne ostrze otrzymamy rozbijając kawałek krzemienia o skałę. Po pęknięciu jedna część krzemienia będzie miała ostro zakończoną krawędź.

2 Takiej ostrej krawędzi można używać jako prymitywnego, ale skutecznego narzędzia do cięcia. Tępa strona zastąpi młotek. Kiedy ostrze stępi się, należy po prostu rozłupać następny krzemień.

Inne materiały

Bambusowa łopatka
Tnąc odpowiednio bambus można otrzymać bardzo ostre, a zarazem mało łamliwe krawędzie.
Z kawałka łodygi bambusowej dna się łopatkę, taką jak widać na rysunku.

Nóż ze szkła
Kawałek rozbitego szkła o odpowiednim kształcie to też ostrze. Nieporęczne w użyciu, ale dobrze tnące. Trzeba jedynie pamiętać o owinięciu końca szmatką lub innym materiałem, żeby mieć bezpieczną rękojeść.