Ryby morskie jadalne

Największe ryby morskie zamieszkują głębiny. Bliżej brzegu, na płyciznach, gdzie słońce dociera do dna umożliwiając rozwój roślinności, spotyka się ławice mniejszych ryb. Ryby potrafią przebywać w poszukiwaniu pokarmu wielkie odległości, po drodze część z nich pada łupem drapieżników. Czasami nawet duże ryby podpływają do wybrzeży i można je złapać na wędkę lub siatką, częściej jednak spotyka się je z dala od brzegu. Jeśli nie masz łódki, możesz też łowić ryby morskie brodząc po płytkim morzu czy zatoczce, albo też poczekać na odpływ i odejść dalej od brzegu.

Żyje zaledwie kilka gatunków ryb, które nie nadają się do jedzenia. Najzdrowszy i najbardziej racjonalny sposób jedzenia ryb to spożywanie ich na surowo, gdyż w ten sposób nie traci się tłuszczów oraz nietrwałych substancji. Możesz jednak przyrządzić rybę na parze, udusić lub upiec. Nie jedz skóry, ponieważ może być pokryta trującym śluzem lub niebezpiecznymi kolcami.

Tarpon (Megalops)
Występuje w zalewanych przypływami zatoczkach, bagnach namorzynowych i lagunach, a także w płytkich wodach przybrzeżnych rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Pokryty jest dużymi, twardymi łuskami.

Łosoś (Salmo nidae)
Łosoś atlantycki, „królewska ryba”, odbywa długie podróże w górę rzek na tarło. Jest smaczny i delikatny. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej i Azji.

Turbot (Scophthalmus maximus)    .
Ta ryba często pojawia się na stolach. Spotykana  u brzegów Europy, zwłaszcza w Skandynawii. Łowi się ją bez większego trudu, biorąc na przynętę małą rybkę.

Płaszczka (Raja)
W dzień zakopuje się w piasku na dnie oceanicznym Atlantyku i Pacyfiku. Wychodzi nocą na połów mięczaków i ryb. Osobniki niektórych gatunków dorastają do 2,5 metra.

Tuńczyk (Thunnus, Euthynnus)
To ryba drapieżna, żywiąca się małymi rybami, zarówno żywymi, jak i martwymi. Niektóre gatunki osiągają znaczne rozmiary.
Tuńczyk występuje w wodach tropikalnych i umiarkowanych. Często pływa całymi ławicami blisko brzegu.

Śledź (Clupea) staje się rzadkością w wodach przybrzeżnych strefy umiarkowanej, jednak w innych rejonach świata wciąż zapewnia udane połowy rybakom. Śledzie pływają w dużych ławicach, które zbliżają się często do brzegów, gdzie rybacy mogę je łowić w sieci lub na wędkę. Okoń (Morone) to znakomita ryba średnich rozmiarów, którą można złapać na haczyk i żyłkę w czasie odpływu, gdy żeruje blisko brzegu. Inne powszechnie występujące ryby morskie to różne gatunki cefali (Muglidae) oraz lipień (Thymałlus).