Darmowe aplikacje dla harcerzy

4 przydatne, darmowe aplikacje dla harcerzy (Android).

Czy nam się to podoba czy nie, weszliśmy w erę nieograniczonego dostępu do technologii. Zastanawiam się, dlaczego wciąż używanie telefonów bywa kontrowersyjnym tematem wśród drużynowych. “Jesteśmy harcerzami! Musimy radzić sobie bez technologii!” piszą instruktorzy na Messengerze, forach dyskusyjnych, portalach internetowych… 
Ja jednak zachęcam do testowania aplikacji. Sprawdzania ich funkcjonalności, praktycznego użycia i przede wszystkim zabawy! Znajmy jednak umiar w ich stosowaniu. Wciąż uważam że posiadanie kapownika (zeszytu harcerza) jest wręcz nierozerwalnie związane z naszym harcerskim życiem. Na obozie przecież nie zawsze jest dostęp do elektryczności, a zeszyt z podpowiedziami technik nam się nie rozładuje…
Przejdźmy do sedna! Oto kilka aplikacji na androida przydatnych w życiu harcerskim! (wszystkie dostępne są za darmo)

HarcApp – https://play.google.com/store/apps/details?id=zhp.harc.app

Oficjalna aplikacja ZHP. Chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Ma sporo niedociągnięć i braków, ale jak najbardziej polecam. Ciągle rozwijana i dopracowywana jest już wręcz must-have dla każdego. Znajdziecie tam szyfrator, słownik harcerski, chwyty gitarowe, śpiewnik i wiele innych. A dodatkowo, na ekranie powitalnym, zaproponuje motywacyjny cytat ?

Ptaki Polski – https://play.google.com/store/apps/details?id=emis.katalog.ptakipolski&hl=pl

Spis ptaków które można spotkać w środowisku naturalnym w Polsce. Po wybraniu dowolnego gatunku, wyświetlą się nam szczegóły takie jak: Czy objęty jest ochroną gatunkową, kiedy, gdzie i o jakich porach dnia można go zaobserwować i wiele innych.
Dodatkowo, w górnym panelu odsłuchamy jakie dźwięki wydaje, wyszukamy go na Youtube oraz dodamy do ulubionych (przydatne jeśli chcemy zbudować bazę ptaków np. w parku w naszym mieście).

Sky map – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.stardroid

Dla telefonów z żyroskopem. Świetna aplikacja która, po nakierowaniu telefonem na odpowiedni obszar nieba, pokazuje jakie konstelacje i gwiazdy są aktualnie tam widoczne. Skuteczność aplikacji zależna jest od odpowiedniego skalibrowania telefonu.
Posiada też funkcję wyszukiwania planet i gwiazd. Po wpisaniu w wyszukiwarkę dowolnej nazwy, pojawi się kółko ze strzałką, które poprowadzi nas w aktualny obszar gdzie znajduje się obiekt.

Pinterest – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pinterest

Jak dla mnie aplikacja którą po prostu trzeba mieć. Po założeniu darmowego konta można tworzyć tablice tematyczne i dodawać tzw. Piny do niej, kolekcjonując ciekawe propozycje.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. “Harcerskie pomysły” a aplikacja wyszuka nam obrazy i strony z gatunku “Zrób to sam” o tej tematyce. Krzyżówki, pomysły, inspiracje, propozycje zbiórek- to wszystko w zasięgu ręki. Baza angielska jest bardziej rozbudowana, ale użytkownicy wciąż uzupełniają polską.