Rodzaje broni palnej: wiatrówka

Rodzaje broni palnej: wiatrówka.

Broń strzelecką stanowią wszystkie modele broni palnej lufowej, o kalibrze mniejszym niż 20 mm, tego rodzaju broń stanowi obecnie najbardziej popularny model broni palnej, zarówno na naszym lokalnym rynku, jak i na świecie. Istnieje kilka popularnych modeli broni palnej, takich jak wiatrówka czy pistolet.

Budowa broni strzeleckiej: lufa.
Broń strzelecka tzw. wiatrówka zbudowana jest z siedmiu zasadniczych elementów. Obejmują one lufę, odpowiadająca za prędkość i tor lotu pocisku. Może być ona gwintowana bądź mieć gładki przewód. W większości wykonane są z odpornej stali, a ich wnętrza poddaje się chromowaniu. Komora nabojowa znajduje się od stron zamka, a jej kształt odpowiada kształtowi łuski. Uznaje się, że im lufa dłuższa i cięższa, tym większa celność broni. Ponadto średnica lufy to tzw. kaliber, odpowiadająca za prędkość i tor lotu pocisku. Może być ona gwintowana bądź mieć gładki przewód. W większości wykonane są z odpornej stali, a ich wnętrza poddaje się chromowaniu. Komora nabojowa znajduje się od stron zamka, a jej kształt odpowiada kształtowi łuski. Uznaje się, że im lufa dłuższa i cięższa, tym większa celność broni.

Budowa broni strzeleckiej: pozostałe elementy.
Dodatkowo w budowie broni strzeleckiej wyróżnić możemy urządzenie celownicze, pozwalające na właściwe wycelowanie i oddanie strzału, a także komorę zamkową, stanowiącą szkielet broni oraz zamek do wprowadzania amunicji do lufy, mechanizm spustowy i magazynek, który może być wymienny bądź wbudowany na stałe. Magazynek taki mieścić może nawet do około 100 naboi.

Wybierając sprzęt strzelecki musisz przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem broni. Do wyboru są liczne modele broni krótkiej, tzw. pistolet a także wiatrówka długa, określana jako tzw. karabinek.