Posługiwanie się liną

Lina służy do wielu celów, ale trzeba umieć się nią posługiwać i o nią dbać. Liny asekuracyjnej (wspinaczkowej) można użyć do wyciągnięcia zakopanego samochodu, ale trzeba pamiętać, że wówczas traci swoją elastyczność oraz wytrzymałość. Dlatego nie zapewni ona w przyszłości bezpiecznej asekuracji. Wykorzystuj raz jeden, raz drugi koniec liny, aby uniknąć nadwerężenia jednej z jej części. Nigdy nie obciążaj liny, na której są supły, ponieważ grozi to jej poważnym uszkodzeniem. Utrzymuj linę w czystości. Po użyciu sklaruj ją i starannie zwiń. Nigdy nie noś w plecaku nie sklarowanej liny.

UTRZYMANIE W CZYSTOŚCI
Wilgoć, mocne słońce czy owady mogą uszkodzić linę wykonaną z włókien naturalnych. Liny z włókien syntetycznych mogą zaś się nadtopić w wysokiej temperaturze lub zniszczyć trąc o krawędź skały pod dużym obciążeniem. Trudno się nimi posługiwać i utrzymać w ręku, gdy namokną. Drobiny brudu w splotach liny uszkadzają włókna, dlatego należy dbać o to, by zawsze była czysta. Zabłocone, brudne liny trzeba myć wodą z mydłem (lepiej nie stosować silniej działających środków chemicznych). Mokrą linę wysuszyć, ale w ocienionym miejscu i z dala od ognia.

Uszkodzenie rdzenia
Brak widocznych uszkodzeń zewnętrznego oplotu, mimo tego lina nie nadaje się do użycia, może się bowiem zerwać pod obciążeniem.

Uszkodzenie oplotu (koszulki)
Wytnij uszkodzone odcinki; pozostałe kawałki używaj do wiązania, na pasek, pętlę lub do innych celów.

KLAROWANIE I ZWIJANIE LINY
1 Zanim zaczniesz zwijać linę, przeciągnij ją całą w dłoniach odkręcając supły i tak zwane „precle”, które tworzą się pod wpływem różnych naprężeń.
2 Przytrzymuj nogą kolejne zwoje liny na ziemi. Jeśli podłoże jest brudne lub wilgotne, linę trzeba zwijać w ręku.
3 Zwijaj linę dotąd, dopóki nie zostanie długość jednego zwoju. By zabezpieczyć sklarowaną linę przed rozwinięciem się, zrób pętlę.
4 Długim końcem owiń kilkakrotnie linę wraz z pętlą. Dobrze ściśnij pętlę, ale na końcu zostaw wolne oczko.
5 Owinięty odcinek powinien mieć około 10 cm; spod niego powinna wystawać nieduża pętelka.
6 Przez oczko w pętelce przełóż koniec, którym oplatałeś zwoje i zaciągnij mocno.
7 Pociągnij za koniec liny, od którego zacząłeś układanie zwojów. W ten sposób zaciskasz pętlę pod odcinkiem liny oplatającej zwoje. Powstaje węzeł, który kończy zwijanie liny trzymając wszystkie zwoje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *