W warunkach naturalnych woda rzadko bywa idealnie czysta, zwykle nie nadaje się bezpośrednio do picia, zawiera bowiem różne drobnoustroje, które mogą powodować wiele groźnych chorób. Znajdują się w niej także osady takie jak muł, dlatego przed spożyciem powinno się ją przefiltrować. Ludzie przywykli, że woda z kranu nadaje się do picia; jednakże w wielu krajach nawet taka woda wymaga odkażenia. Organizmy niektórych ludzi przystosowują się do lekko zanieczyszczonej wody i nie reagują natychmiast dolegliwościami, ale cierpią oni z powodu przewlekłych chorób układu pokarmowego.
Woda pitna.
Wodę z naturalnego źródła można wypić bez obawy dopiero po przefiltrowaniu, choćby przez chusteczkę czy czystą skarpetę, ale przede wszystkim należy ją odkazić, by pozbyć się bakterii.
METODY UZDATNIANIA
Z wyjątkiem deszczówki, nawet wyglądająca na krystalicznie czystą woda z jakiegokolwiek źródła naturalnego, oprócz cząsteczek H20, zawiera liczne inne substancje, takie jak sole mineralne oraz groźne dla zdrowia mikroorganizmy. Woda czerpana z naturalnego źródła powinna być najpierw przefiltrowana, aby usunąć rozpuszczone w niej: piasek, muł czy inne osady. Przefiltrowaną zaś trzeba gotować przez przynajmniej pięć minut lub dodać środków odkażających, żeby zniszczyć drobnoustroje chorobotwórcze. Nigdy nie należy pić bez uzdatnienia wody morskiej lub moczu, w sytuacjach nagłych można jednak te płyny poddać destylacji. Na rynku znajduje się wiele typów urządzeń służących do uzdatniania wody. Większość z nich najpierw ją filtruje, a potem oczyszcza i odkaża. Zamiast uzdatniaczy można do wody po przefiltrowaniu dodać tabletki odkażające lub przegotować ją.
Jodyna
Odkaża wodę, ale łatwo się nią pobrudzić, a poza tym po dodaniu jodyny woda robi się różowa, o specyficznym smaku.
Nadmanganian potasu
To podstawowy środek chemiczny o właściwościach bakteriobójczych i służący do odkażania wody. Należy go dodać tyle, by woda stała się różowa.
Tabletki odkażające
Zawierają chlor, dlatego nadają wodzie posmak wody z basenu, ale są skuteczne. Stosuje się na ogół jedną tabletkę na pół litra zanieczyszczonej wody.
Przenośny filtr do wody
Koniec gumowego węża wkłada się do naczynia z zanieczyszczoną wodą. Pompując sprawiamy, że przefiltrowana woda wypływa z dzióbka do podstawionego pojemnika.
Składany uzdatniacz wody
Po rozłożeniu może się on zmieścić nawet w kieszeni. Zanieczyszczoną wodę przesącza się przez filtr, który jest dopasowany do zakończenia butelki na wodę. Oczyszczona i odkażona woda skapuje do naczynia.
Duży uzdatniacz
Okrągłą końcówkę jednego węża zanurzamy w zanieczyszczonej wodzie, koniec zaś drugiego wkładamy do kubełka. Woda z naturalnego źródła jest zasysana pompką. Oczyszczona woda spływa drugim wężem do kubełka.