Bezpieczna wspinaczka – chwyty i stopnie

Podróżując w dzikim terenie należy się wspinać tylko wtedy, gdy nie można obejść lub w inny sposób ominąć napotkanej przeszkody. Nigdy też nie należy podejmować wspinaczki samotnie; w razie upadku czy doznania urazu nie będzie nikogo, kto mógłby wezwać pomoc lub opatrzyć rany. Bezpieczną wspinaczką rządzi stara i sprawdzona zasada trzech punktów podparcia – wspinającemu się wolno sięgnąć do następnego chwytu lub stopnia, jeśli trzy pozostałe kończyny, na przykład stopy i ręka, opierają się pewnie o skalę. Wszelkie ruchy należy wykonywać spokojnie, w sposób kontrolowany przenosić ciężar ciała, nie tracić równowagi przechodząc z jednego punktu do drugiego. Starać się wyczuć skałę – czy nie jest krucha oraz jakie daje tarcie. Jeśli mamy linę, należy jej użyć.

CHWYTY I STOPNIE

Umiejętne wykorzystanie dostępnych w ścianie chwytów i stopni to podstawa bezpiecznej wspinaczki. Przed postawieniem nogi lub złapaniem się chwytu należy sprawdzić lekko uderzając w skalę, czy nie jest krucha. Trzeba wyszukiwać chwytów blisko nad głową, nie wychylać się stając na koniuszkach palców. Przy wspinaniu należy przede wszystkim wykorzystywać stopnie, wspinać się „nogami”, oszczędzając z natury słabsze ramiona.

Chwyt boczny

W ścianie można napotkać bardzo przydatne chwyty umieszczone z boku; pomagają utrzymać równowagę. Takie chwyty są szczególnie wy godne, jeśli można objąć je z drugiej strony kciukiem.

Krawądki

Wąską listwę skalną można wykorzystać jak stopień ustawiając na niej but bokiem, wewnętrzną krawędzią podeszwy do skały. Jeśli mocno go do niej przyciśniemy, taki stopień zapewnia pewne podparcie.

Klinowanie dłoni

Zamiast łapać się za chwyt, można zaklinować dłoń lub zacisnąć pięść w szczelinie. Na zaklinowanej ręce można wciągnąć się do góry, gdy w pobliżu nie ma żadnego dobrego chwytu.

Dziura

Duże, poziome wgłębienie w skale to wygodny stopień, zwany kieszonką. Wykorzystując go należy umiejętnie balansować ciałem przenosząc środek ciężkości ku górze.

Chwyt kleszczowy

Na słabym, płaskim chwycie należy ułożyć całą dłoń i chwycić go palcami, co przypomina ścisk kleszczami.

Stopnie tarciowe

Jeśli nie ma wygodnych stopni, można oprzeć nogę o pochyłą skałę wykorzystując siłę tarcia. Trzeba starać się postawić całą podeszwę i powoli obciążyć nogę.