Pocieranie dwóch kawałków drewna – Rozpalanie ogniska.
1 Z twardego drewna wytnij patyk; będziesz go używał jak wiertła. Patyk powinien mieć około 10 cm długości i 4 cm grubości. Obydwa jego końce zatemperuj, przy czym jeden z nich musi być dość ostry.
2 Znajdź płaski kawałek miękkiego drewna, na przykład balsa lub sosny. Wytnij w jednym z boków drewienka nacięcie w kształcie litery V. Wkręcając patyk jak wiertło w drewienko spowodujesz, że część drewna spopieli się.
3 Wyżłób mały otwór obok nacięcia, do którego pasowałby zaostrzony koniec patyczka. Gorący popiół powstający przy szybkim obracaniu patyczka spada przez nacięcie na znajdującą się pod spodem hubkę.
4 Z niewielkiego kawałka drewna zrób rękojeść. Wywierć w środku rękojeści otwór pasujący do zastruganego końca patyczka.
5 Utnij patyk długości 60 cm i grubości 2 cm z twardego drewna, lekko wygięty w łuk. Do jego końców przywiąż luźno sznurek jako cięciwę. Pozostaw na tyle luzu, by można było cięciwę owinąć wokół patyka-wiertła.
6 Usuń korę ze środkowej części „wiertła” i owiń w tym miejscu patyk cięciwą. Pod nacięciem w deseczce połóż hubkę. Włóż ostry koniec patyczka-wiertła w zagłębienie w deseczce.
Rękojeść z kawałka drewna przyłóż do górnego końca patyczka. Jedną ręką przyciskaj wiertło do dołu, drugą zaś wprawiaj je w ruch obrotowy pchając i pociągając za łuk z cięciwą. Wkrótce powinna ukazać się smużka dymu, a w otworze zacznie zbierać się gorący popiół, który spadając przez nacięcie rozpali hubkę.
RĘCZNE ROZNIECANIE OGNIA
Ogień można rozniecić prostszym sposobem niż przy użyciu luku z cięciwą. Patyczek wprawia się w ruch obrotowy szybko obracając go w dłoniach. Ten sposób jest skuteczny jedynie wtedy, gdy mamy bardzo suche drewno. Obracając patyczkiem w dłoniach należy stale przyciskać go do drewienka.
Ręczne rozniecanie.
Pocieranie drewienka patyczkiem, który wprawiamy w ruch dłońmi, jest prostsze od użycia tuku z cięciwą, ale zarazem mniej skuteczne.