Podróżowanie na motocyklu

Motocykle specjalnej konstrukcji odznaczają się dużą wytrzymałością, mogą więc jeździć niemal w każdych warunkach. W pojeździe jednośladowym, jakim jest motocykl, duże znaczenie ma właściwe rozmieszczenie ładunku. W razie złego rozłożenia ciężaru motocykl może łatwo utracić równowagę. Nie powinno się również zbyt obciążać takiego pojazdu. Części zamienne oraz narzędzia zwiększają dodatkowo, obciążenie, ale są niezbędne, by móc w drodze naprawić pojazd.

Rozmieszczenie bagażu

Motocykl powinien być obciążony równo po obu stronach i zachować równowagę między przodem a tyłem. Zbyt duże obciążenie tylu utrudnia kierowanie, może też spowodować stawanie dęba.

Nie można umieszczać zbyt dużego bagażu na samym tyle, aby motocykl nie stawał dęba.

Torby boczne powinny być możliwie płaskie, aby y stawiały jak najmniejszy opór powietrza i nie utrudniały utrzymywania maszyny w równowadze.

Rury wydechowe bardzo nagrzewają się w czasie jazdy, dlatego trzeba uważać, aby nic do nich nie dotykało.

Kosz na baku musi być miękki, aby można było na nim się opierać.

Najcięższy bagaż powinien znajdować się nad tylnym kołem.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Silnik chłodzonego powietrzem motocykla może się przegrzać przy wolnej jeździe w upale. Świadczy o tym przerywana praca silnika i trudności z zapłonem. Trzeba wówczas przerwać jazdę i zatrzymać się w cieniu, czekając aż maszyna ostygnie. Motocykle należy prowadzić ostrożnie, uważając na tubylców. Pojazd trzeba utrzymywać w czystości, zapobiega to awariom. Myje się go ciepłą wodą i mydłem dobrze pucując każdą część. Podczas mycia oraz przed każdym ruszeniem w drogę należy sprawdzać wszystkie złącza