Lekkie obuwie

Człowiek jako jedyne stworzenie na Ziemi porusza się w pozycji wyprostowanej, stąd też cały jego ciężar opiera się w trakcie chodzenia na stopach. Jeśli jeszcze dodamy do tego ciężar plecaka oraz trudności terenowe, takie jak grząskie błota czy ostre skały, zrozumiemy bez trudu, że właściwe obuwie, zapewniające ochronę stopom, stanowi bodaj najważniejszy element ekwipunku. Buty, które zakładasz na wyprawę, muszą zawsze być już noszone. Nowe skórzane buty dobrze jest zmoczyć i pochodzić w nich, dopóki nie wyschną. Na szlaku dbaj o higienę stóp. Myj je codziennie i posypuj talkiem. Zawsze noś suche i czyste skarpety, a każde otarcie po dłuższej wędrówce zaklejaj plastrem, zanim zmieni się w bolącą ranę.

LEKKIE OBUWIE

Półbuty płócienne
Wielu wspinaczy używa w górach lekkich, ale mocnych półbutów płóciennych do chodzenia w obozie lub przy podejściu pod ścianę lub lodowiec. Oszczędzają w ten sposób specjalistyczne obuwie do wspinaczki lub ciężkie, plastikowe buty na śnieg, dając zarazem wypoczynek stopom. Buty tego typu mogą również przydać się na niezbyt dalekie wycieczki, jeśli tylko warunki terenowe nie okażą się zbyt trudne. Chociaż zapewniają mniejszą ochronę niż buty skórzane, zastosowanie tkaniny sprawia, że po przemoczeniu bardzo szybko wysychają i są znacznie wygodniejsze od ciężkiego obuwia.

Na pustyni
Lekkie zamszowe buty z twardą podeszwą zapewniają odpowiednią ochronę w czasie marszu po pustyni. Nie dostaje się do nich piasek, a zarazem nogi nie pocą się i mogą ,,oddychać”. Cholewki ponad kostkę zabezpieczają przed podrapaniem o ostre zarośla oraz trzymają nogę w stawie. Przy dużej wilgoci pory w zamszu rozszerzają się, musi więc minąć sporo czasu, zanim mokra skóra wyschnie.

Buty sportowe
Zapewniają wypoczynek stopom w obozowisku, są też dobre na łódkę lub do samochodu. Wygodne i lekkie, nie zabezpieczają jednak nóg dostatecznie w terenie, w przeciwieństwie do butów ciężkich. Noszenie stale adidasów może spowodować nadwyrężenie stóp, a zatem zwiększyć podatność na kontuzję.
W podmokłym terenie buty sportowe mogą łatwo ugrzęznąć i zsunąć się ze stopy.

Skarpety
W dalszą drogę nie można się wybierać bez grubych skarpet – wełnianych lub frotte. Oddzielają one stopy od butów i chronią przed otarciem. Jednocześnie dzięki nim nogi są ciepłe i suche, gdyż wchłaniają pot, który przesiąka na drugą stronę tkaniny i w ten sposób skóra nie ma bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Przy niskich temperaturach należy zakładać dwie pary skarpet.