Na szlaku

Wielu ludzi czerpie radość z przebywania na łonie natury, wędrując przez dzikie tereny, rozbijając się obozem na noc i wyruszając o brzasku w dalszą drogę. Piesze wędrówki, wyprawy samochodowe czy spływy łączą się z aktywnym wakacyjnym wypoczynkiem. Na szlak zawsze należy zabrać odpowiedni ekwipunek i plan wędrówki, uwzględniający bezpieczeństwo wszystkich członków wyprawy.

W sytuacjach niebezpiecznych, gdy jesteś pozbawiony udogodnień, do których przywykłeś w mieście, często musisz przemierzać nieznany teren z całym ekwipunkiem na plecach, usiłując odnaleźć właściwy kierunek. Wówczas nietrudno o niebezpieczne wypadki. Nieraz nie wiesz, gdzie znajduje się najbliższe źródło wody pitnej, ani jak daleko leżą osiedla. Co więcej, ekspedycja ratunkowa szybciej znajdzie zaginionych, jeśli pozostaną w tym samym miejscu; najlepiej więc spokojnie czekać. Jeśli musisz opuścić dotychczasowe miejsce, na przykład z powodu zagrożenia powodzią lub pożarem, sprawdź, czy zabrałeś odpowiedni ekwipunek, przydatny w terenie, w którym będziesz się poruszał, oraz starannie zaplanuj dalszą drogę.

WĘDRÓWKA W NIEZNANE – Podróżowanie w dzikim terenie zasadniczo różni się od chodzenia po mieście. Dochodzą nowe czynniki – zróżnicowana rzeźba terenu, odpowiedni środek transportu. Piesze wędrówki wymagają zaopatrzenia się w odpowiednie obuwie, podczas gdy na przykład korzystanie ze zwierząt jucznych lub do jazdy wierzchem wiąże się z koniecznością zgromadzenia odpowiedniego sprzętu i zapasów paszy na drogę.