Porcja inspiracji dla drużynowego gromady zuchowej

Porcja inspiracji dla drużynowego gromady zuchowej

Kolonie zuchowe już za pasem, plany zajęć przygotowane, ale zawsze znajdzie się chwila czasu wolnego, którego nie planowaliśmy. Proponuję więc zerknąć na kilka inspiracji które na pewno przydadzą się w sytuacjach awaryjnych!

Na początku, dziękuję druhnie Gosi która zmotywowała mnie do przeszukania czeluści Internetu. Bez niej nie byłoby tego artykułu więc wszyscy razem: DZIĘ-KU-JE-MY! ?

Nie jestem metodykiem zuchowym, więc pewnie niejeden Zuchmistrz będzie mógł zarzucić mi, że niektóre gry nie będą dostosowane do dzieci w wieku 7-10, ale co tam! Kto wie, może jednak trafiłem? ? Do dzieła więc!

Zobacz również artykuł Harcerstwo w Internecie by znaleźć inne pomysły!


http://cbp.zhp.pl/tag/zuchy/
  <- kilka pomysłów z Centralnego Banku Pomysłów. Dosyć ubogo tu pod tagiem “Zuchy”, ale na pewno znajdziecie coś dla siebie!

http://www.zuchy.zhp.pl/zbiorki-tematyczne.html <– Tu znajdziecie konspekty gier i zabaw dla zuchów. Strona wprawdzie nieaktualizowana na rzecz CBP, ale jednak wciąż przydatna (jak już się załaduje…)

http://www.edukacja.edux.pl/p-7956-wizyta-w-lesie-konspekt-zbiorki-gromady.php <– Całkiem przyjemny konspekt leśnej zbiórki. Przecież Zuch miłuje przyrodę i… A, nie… Nie ważne.

http://hau.zhp.net.pl/konspekty-3 <– Cykle sprawnościowe do realizacji w Gromadzie Zuchowej.

http://8trop.pl/pliki/sprawnosci_zuchowe.pdf <- Właściwie każda sprawność zespołowa to spis pomysłów na zajęcia. Nawet wyciągając z nich pojedyncze punkty, można zgrabnie zażegnać kryzys wolnego czasu!

https://www.youtube.com/watch?v=WvsSuwoM4uI  <- Tu propozycja gry, w której jeden zuch stoi na skrzynce, zadaniem dzieci jest trafić w tę skrzynkę, a osoba na niej- za pomocą kija od miotły stara się nie dopuścić do zdobycia punktu. Kto trafi zamienia się miejscem z broniącym.

https://www.youtube.com/watch?v=yicMrOnjYX8 <- Druga gra na filmiku- zuchy uwielbiają w nią grać. Wyznaczamy 3 linie- lewa, prawa i środek (w równych odległościach).  Na środkowej linii stawiamy np. czapkę, a na pozostałych ustawiają się drużyny (jedna drużyna z lewej, druga z prawej) Na komendę „start”, pierwsza osoba z każdej drużyny podbiega do czapki mając jedną rękę za plecami (nie może jej używać), jej zadaniem jest zabranie czapki wolną ręką i powrót do swojej drużyny. Ważne, aby żaden z uczestników nie utrzymywał ze sobą kontaktu fizycznego (żadnego popchnięcia, oparcia się na kimś czy uderzania ciałem)

https://youtu.be/k6bHltjIYzE <– Krótka zabawa polegająca na tym, że uczestnicy trzymają się za ręce w kółku i wykonują polecenia prowadzącego jak np. „Skocz do środka, skocz w lewo, skocz w prawo, skocz w tył, skocz w miejscu”. Najpierw powoli, potem coraz szybciej. Można bawić się na odpadanie i wybrać najbystrzejszą osobę.

https://youtu.be/MAsZ6i7bIUo <– zabawa polegająca na tym, że jedna osoba wychodzi z Sali, reszta siada w kole. Wybierany jest przywódca, który dyktuje jakieś gesty, zachowania, np. Podskakiwanie na jednej nodze. Osoba która wyszła z Sali wchodzi do koła nie wiedząc kto jest przywódcą, a ten już wykonuje gest, który powtarzają wszyscy uczestnicy zabawy. Zadaniem osoby w kole jest odgadnięcie kto jest przywódcą, a zadaniem przywódcy jest tak zmieniać gesty by osoba w kole się nie zorientowała.

https://www.youtube.com/watch?v=J0mCMfRGmqw&list=PLRLTyb1U-dus9sjrx4ZXaJ5dpnRf2iPer Na tej playliście jest kilka ciekawych pomysłów na zajęcia dla najmłodszych, choć wymagają przygotowania.

Macie jakieś swoje pomysły? Podzielcie się nimi, może zrobimy drugą część inspiracji dla Zuchmistrzów!