Ryby słodkowodne jadalne

Te gatunki zamieszkują rzeki, strumienie i jeziora, a także ujścia rzek powyżej miejsca, gdzie słodka woda przechodzi w słoną. Wiele z nich odbywa podróże wzdłuż rzek, a inne, jak łososie, wpływają do rzek z morza, aby w słodkich, spokojnych strumieniach odbyć tarło i złożyć ikrę. Zwyczaje i rozmiary poszczególnych gatunków ryb słodkowodnych bywają różne w zależności od pokarmu, jakim się żywią, ale także zmieniają się pod wpływem pór roku. W rzekach i jeziorach głębiny zaczynają się daleko od brzegu; większość ryb woli jednak żyć w płytkich, cieplejszych wodach przybrzeżnych.

Większość ryb słodkowodnych można jeść bez obaw, chociaż jedne gatunki są smaczniejsze i łatwiejsze w przygotowaniu niż inne. Niektóre ryby mają wiele cieniutkich ości, które utrudniają sprawianie. Takie ości są niebezpieczne, bo łatwo wbijają się w gardło. Oto niektóre gatunki jadalnych ryb słodkowodnych.

Lin (Tinca tinca)
Zamieszkuje spokojne wody w dolnym odcinku rzek, tuż przed połączeniem się wód słodkich ze słonymi. Spotykany w Europie, Ameryce Północnej i Australii.

Leszc (Abramis brama)
Należy do rodziny karpiowatych, tej samej co złote rybki i karpie. Żeruje na dnie wolno płynących, głębokich rzek w całej Europie i Azji. Niektóre osobniki mogą dorastać do wielkich rozmiarów.

Karp (Cyprinus carpio)
Popularne karpie dorastają do około 60 cm długości, żerują albo przy dnie, albo pod powierzchnią rzek i strumieni. Chociaż legenda głosi, że mogą dożywać kilkuset lat, bardziej wiarygodna jest opinia, że nie przekraczają 40 lat życia. Możesz więc je łapać bez wyrzutów sumienia, gdyby nawet były bardzo duże.

Pstrąg (Salmo gaidneri irideus)
To ryba blisko spokrewniona z łososiem. Żyje w chłodnych, czystych potokach oraz w jeziorach Skandynawii, Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej, Afryki i Indii.

Wzdręga (Scardini erythophthalmus)
Żyje w spokojnych, bujnie zarośniętych wodach, wśród których może się dobrze ukryć. Spotykana jest w Ameryce Północnej, Europie i w Skandynawii. Ta ryba żeruje pod powierzchnią wody, tylko stare, duże osobniki leżą na dnie zbiornika.

Jest o wiele więcej gatunków słodkowodnych ryb jadalnych, występujących zwłaszcza w rzekach i jeziorach rejonów tropikalnych. Popularne gatunki ryb występujące na całym świecie to kleń (Leuciscuś) oraz płoć (RutHus rutilus). Obserwując zobaczysz, które wolą żerować pod powierzchnią, a które na dnie; przygotowując dowiesz się, które są najsmaczniejsze i łatwe w sprawianiu. Jeśli masz wątpliwości co do gatunku, rybę upiecz, usuń ości i skórę, a potem ugotuj mięso.