Jadalne bezkręgowce

Wielu ludzi nie wyobraża sobie, że mogliby jeść ślimaki, mrówki czy koniki polne. Zdarzają się jednakże sytuacje, w których trudno znaleźć lepsze jedzenie, a czekając można osłabnąć i nie mieć dość siły na szukanie innego pokarmu.
Dlatego nie wolno z góry skreślać żadnego potencjalnego pokarmu, choćby nie wiadomo jak wyglądał. Niektóre bezkręgowce, jak larwy owadów, zawierają o wiele więcej białka niż rośliny, warto więc je zbierać i jeść.

JADALNE BEZKRĘGOWCE

Wiele bezkręgowców uznaje się za jadalne, ale jedzenie na przykład koników polnych wcale nie sprowadza się do ich gryzienia czy łykania.
Do spożycia nadają się tylko niektóre części ich ciała, i to po ugotowaniu. Niektóre bezkręgowce trzeba nawet specjalnie obierać i przyrządzać. Oto niektóre bezkręgowce nadające się do spożycia.

Koniki polne
Wszystkie skaczące owady mają mocne mięśnie tylnych nóg, które można zjadać. Najlepiej je opiekać. Zabija to pasożyty i nadaje potrawie dobry smak.

Mrówki
Mogą już żądlić lub dotkliwie ugryźć, trzeba zbierać je ostrożnie. Niektóre mrówki miodowe gromadzą w spęczniałym odwłoku wodę i smaczny nektar.

Pszczoły
Jadalne są zarówno dzikie pszczoły, jak i ich poczwarki oraz larwy. Na dodatek pszczoły robią miód, który jest świetnym źródłem energii. Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż użądlenie przez pszczoły może prowadzić do wstrząsu, a nawet śmierci.

Motyle i ćmy
Można je jeść, choć nie jest to najlepszy pokarm, o ile nie złapie się ich dużo. O wiele łatwiej zbiera się gąsienice, które dają jednocześnie obfitszy posiłek.

Ślimaki
Dżdżownicami, ślimakami muszlowymi i bezmuszlowymi można dobrze się najeść. Unikaj jednak wszelkich morskich ślimaków, a także ślimaków o jaskrawych muszlach, gdyż mogą być trujące.

Rozgwiazdy
Spotyka się je na dryfujących kawałkach drewna. Jadalne są też kraby i krewetki, znajdowane w skalistych zatoczkach podczas odpływu.

Jeżowce
Niektóre szkarlupnie, jak Echinocyamus, można wykopywać z piasku na plaży i jeść. Przy zbieraniu trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ jeżowce mają długie, ostre kolce.

INNE JADALNE BEZKRĘGOWCE

Owady mają więcej wartości odżywczych niż pokarm roślinny, a ich wielką zaletą jest to, że występują niemal wszędzie. Szczególnie soczyste są larwy chrząszczy. Pożywienie wielu plemion składa się z larw owadów. Pamiętaj o istnieniu owadów wodnych, jak z rodzaju Gyrinidae, chociaż nie mając odpowiedniej siatki o drobnych oczkach trudno je złapać. Inne jadalne bezkręgowce to termity i mięczaki. Nie powinno się jeść pająków, ponieważ wiele gatunków ma drażniące włosy, a narządy gębowe zawierają toksyny, które mogą być dla człowieka niebezpieczne.