Przeszkody wodne
Forsowanie każdej przeszkody wodnej niesie ze sobą potencjalne niebezpieczeństwo. Zmiany stanu wód i inne okoliczności mogą sprawić, że w miejscu bezpiecznego brodu pojawi się rwący i głęboki potok. Jedynym pewnym sposobem określenia głębokości i siły prądu jest przejście rzeki w miejscu przeprawy. Jeśli działamy w grupie wysłany na pierwszego, może być asekurowany przez pozostałych za pomocą liny, przywiązanej do czegoś na brzegu. Przy pokonywaniu rwących, kamienistych potoków powinno się mieć na głowie kask w jaskrawym kolorze.
Jeśli sami przeprawiamy się przez rzekę, możemy wtedy co najwyżej założyć pętlę z liny na głaz lub drzewko na brzegu, stosując węzeł rozwiązujący się przez pociągnięcie, na przykład flagowy. Przy przeprawie w dwie lub trzy osoby przejście w bród łatwo asekurować używając dwóch lin. Korzystaj z lin asekuracyjnych przy przeprawianiu się przez rzekę. Uważaj, by w luźnej linie nie zaplątał się przechodzący przez wodę.
1 Koniec jednej liny obwiązany jest wokói głazu na brzegu. Tą liną opasuje się B, który podaje ją i asekuruje znajdującego się w wodzie A. Jako pierwsza powinna iść osoba najsilniejsza. A przywiązany jest do drugiego końca liny wypuszczanej przez B. Uczestnik A niesie również końcowe zwoje drugiej liny, którą wypuszcza trzeci z partnerów – C. Na środku tej liny jest umocowany karabinek. A idzie w butach i kasku, a w rękach trzyma kij, którym się podpiera.
2 Po dotarciu na drugi brzeg A przywiązuje do głazu koniec liny podawanej mu przez B. W ten sposób ta lina staje się liną poręczową. A przypina do liny poręczowej karabinek i owija się drugą liną, która będzie odtąd służyć jako lina asekuracyjna. Po ściągnięciu karabinka po poręczówce, B przypina go sobie do pasa, łącząc się w ten sposób z liną asekuracyjną. B idzie trzymając się poręczówki, podczas gdy C podaje linę asekuracyjną, a A ją wybiera.
3 Każda z osób po dotarciu na drugi brzeg odpina karabinek z liną asekuracyjną od pasa i zapina go na poręczówce. Następnie jest on przeciągany na drugi brzeg. Tak samo mogą zostać przetransportowane plecaki. Wystarczy wpiąć w karabinek ich ramiączka i ściągać linę asekuracyjną z drugiego brzegu.
4 Ostatni z grupy C odwiązuje linę poręczową. Związuje się jej końcem. Brodzi sondując dno kijem. W tym czasie partnerzy asekurują go wybierając luz na linie.
Idąc dalej, jakie są techniki pokonania, np: rzeczki po linie? Pamiętam z dzieciństwa, ze były dwa sposoby. Będąc na gorze liny lub na dole ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć techniki, moja prośba czy dało by się przybliżyć ten watek?
Pozdrawiam serdecznie
JSJ