Budowa tratwy cz.1

Jak zbudować tratwę? Jeśli potrzeba przetransportować dużo sprzętu oraz żywności przez przeszkodę wodną, bądź chce się popłynąć w dół rzeki, najlepiej wybudować tratwę – najprostszą konstrukcję pływającą. Tradycyjnym materiałem do budowy tratwy są pnie drzew, można ją jednak wykonać również z bambusa, trzciny czy beczek po benzynie. Budując tratwę należy zrobić jak najmniej cięć w kłodach, z których się ją wiąże, dzięki temu będzie pławna. Tratwa musi być również bardzo stabilna. Ten rodzaj transportu wodnego jest nieprzydatny na rzekach, w których występują porohy i bystrzyny. Grożą one przełamaniem tratwy. O ile to możliwe, powinno się wypróbować tratwę na płytkiej wodzie przed wypłynięciem na głębszą.

Budowa tratwy

1 Na pokład potrzeba ściąć 12 do 14 grubych, mocnych pni. Należy je wyrównać, by były tej samej długości. Poza tym trzeba ściąć jeszcze sześć pni – dłuższych o 30 cm od planowanej szerokości tratwy. Będą one szkieletem tratwy. Ułóż na ziemi dwie dłuższe kłody na krzyż z dwoma krótszymi. Będzie to platforma do spławienia tratwy.

2 Dużym nożem zrób nacięcia na wszystkich belkach konstrukcyjnych. Nacina się je na całej długości pozostawiając po 30 cm z obu końców. Nacięcia powinny mieć głębokość na pół belki. Uważaj, by nie naciąć belki zbyt głęboko, osłabia to jej siłę nośną.

3 Ułóż obok siebie nacięte belki, sprawdź, czy wszystkie nacięcia są tej samej długości i głębokości. Aby pokład był równy, długie kłody powinny leżeć płasko na belkach konstrukcyjnych.

4 Ułóż dwie belki na przeciwległych końcach platformy, nacięciami do góry. One będą główną podporą. Na nich zacznij układać w poprzek długie belki pokładowe.

5 Belki pokładowe trzeba układać na nacięciach, zaczynając od obu końców idąc do środka tratwy. Zmieniaj grubość belek pokładowych, tak by równomiernie obciążały belki, na których spoczywają. Przy układaniu obracaj je, aby jak najrówniej leżały obok siebie.

6 Ostatnia, środkowa belka pokładowa powinna być prosta i mocna oraz na tyle gruba, by ciasno mieściła się na pokładzie między ułożonymi belkami. Należy liczyć się z tym, że na wodzie trzeba będzie poprawiać pokład oraz dodatkowo wiązać belki, by trzymały się na swoich miejscach.