Ryby słodkowodne drapieżne

Ryby drapieżne są bardzo agresywne; mogą nawet zjadać mniejsze osobniki własnego gatunku. Wiele i nich ma ostre kolce, które mogą być połączone z torebką zawierającą truciznę. Czasami toksyczny jest również śluz pokrywający skórę ryb; po dotknięciu może wywołać wysypkę, a nawet spowodować, że ryba będzie trująca, dopóki nie ściągnie się z niej skóry.

Szczupak (Esox)
Na świecie występują różne gatunki szczupaka. Szczupak amerykański może dorastać do 1 metra długości. Lubi spokojne, czyste wody z dużą ilością roślinności. Występuje w rzekach i strumieniach uchodzących do Atlantyku. Ma ostre zęby.

Sum (Tandanus)
Należy do rodziny sumowatych. Zamieszkuje spokojne wody Australii i Południowo- Wschodniej Azji oraz całego regionu indo-pacyficznego. Inne ryby z tej rodziny spotykane są na całym świecie. Płetwa grzbietowa i płetwy piersiowe sumowatych mogą być zakończone ostrymi kolcami, często zawierającymi jad. Ich skórę pokrywa trujący śluz.

Sum (Ictalurus)
Ta ryba ma trujące kolce, a jej skórę pokrywa toksyczny śluz. Trzeba więc uważać, zawsze należy dokładnie zdjąć z niej skórę przed jedzeniem. Sumy te żywią się głównie pokarmem roślinnym i owadami, żerując przy dnie spokojnych, wolno płynących strumieni, szczególnie w Ameryce Północnej i w Europie. Jest to rodzaj suma, który ma typowe dla tej rodziny wąsy.

Okoń (Perca fluviatilis)
Żarłoczny drapieżnik, przemieszczający się całymi ławicami. Te ryby mogą poważnie zmniejszyć populacje innych ryb w zbiorniku, w którym się znajdą. Spotykany w spokojnych rzekach i strumieniach w Azji, Europie, Ameryce Północnej i w Australii. Jest smaczny, trzeba jednak uważać na ostrą płetwę grzbietową.

Szczupak (Esox lucius)
Żyje samotnie. Jest bardzo agresywny i ma ostre zęby. Niektórzy nazywają go „wilkiem rzecznym”, ponieważ sieje spustoszenie wśród ryb; potrafi walczyć nawet z osobnikami własnych rozmiarów. Jego mięso jest bardzo smaczne. Występuje w Europie i Ameryce Północnej w różnych wodach.

Sandacz (Stizostedion lucioperca)
Przypomina swoich bliskich krewnych, okonia i szczupaka. Ma wielkie, świecące w ciemności oczy. Występuje głównie w Ameryce Północnej; jego mięso jest smaczne. Ma ostrą płetwę grzbietową.

Wiele jadalnych ryb słodkowodnych może zranić ostrymi zębami lub kolcami płetwy grzbietowej, inne mają skórę pokrytą toksycznym śluzem. Złą sławą cieszy się pirania (Serrasalmus), spotykana w tropikalnych regionach Ameryki Południowej; ryba niebezpieczna i żarłoczna. Amerykę Południową zamieszkują też węgorze elektryczne (Electrophorus electricus), które potrafią wywołać u brodzącego lub płynącego człowieka silny wstrząs elektryczny.

Martwe ryby bardzo szybko zaczynają się psuć; muszą być po złowieniu natychmiast ususzone, uwędzone lub zamarynowane. Nie jedz żadnej ryby, której sam nie złapałeś, nawet gdyby wydawała się bardzo świeża.