Ryby morskie niebezpieczne

Większe ryby występują raczej w głębszych wodach, jednak wiele ryb z niebezpiecznych gaunków patroluje płytkie wody przybrzeżne w poszukiwaniu łatwego żeru. Znane są wypadki porwania bydła czy kąpiących się ludzi przez wygłodniałe rekiny. Drapieżniki wyczuwają zapach krwi i odgłosy szamotaniny, nawet z dużych odległości. Niektóre ryby mają groźne dla człowieka kolce, które mogą bardzo boleśnie zranić, inne gatunki – niebezpieczne, ostre zęby.

Trygon (Urolophus, Dasyatis)
Ma kolce zawierające jad i ogon podobny do bicza. Bez natychmiastowej interwencji lekarza ukłucie tej ryby może prowadzić do śmierci. Żyje ona w północnym Pacyfiku i w wodach klimatu tropikalnego.

Wahoo (Acanthocybium)
Ta ryba schwytana na wędkę wyskakuje z wody i mocno się wyszarpuje; trudno ją złapać. Ma zęby ostre jak brzytwa, jest więc niebezpieczna, nawet po wyciągnięciu na brzeg. Spotykana na całym świecie w wodach strefy gorącej i umiarkowanej.

Makrela (Scomber scomber)
Bardzo smaczna, chociaż tłusta. Wiosną makrele wielkimi ławicami przemieszczają się wzdłuż wybrzeża, wówczas łowi się je w sieci. Te ryby pływają jednak szybko i mają ostre zęby, a w razie złapania – wyrywają się z dużą siłą. Występują na całym świecie.

Marlin (Makaira, Tetrapturnus)
Spotykany w wodach strefy gorącej. To ryba bardzo smaczna, ale złapanie jej nastręcza sporo trudności, ponieważ pływa szybko i długo walczy o życie. Marlin ma też niebezpieczny długi dziób w kształcie miecza. Można go złowić na troling pod powierzchnią lub w toni wodnej.

Barrakuda (Sphyraena)
Ma zęby ostre jak brzytwa; może zaatakować płynącego człowieka. Mniejsze odmiany są jadalne, spotyka się je w płytkich wodach, ale i one mogą pogryźć. Jeżeli złapią się na haczyk, skaczą gwałtownie i nie jest łatwo wyciągnąć je z wody. Barrakuda spotykana jest w ciepłym i gorącym klimacie.

Rekin (Sgnaliformes)
Żyje setki gatunków rekinów w morzach całego świata; wiele z nich to ryby bardzo agresywne, zaciekle bronią się przed wyciągnięciem z wody. Niektóre rekiny po wyciągnięciu na brzeg udają martwego, a gdy rybak przestaje zwracać na nie uwagę – atakują.

Rekin (Triakis) żyje w płytkich wodach zatok wzdłuż całego  pacyficznego wybrzeża Ameryki Północnej. Wątroba rekina jest    trująca – nie wolno jej jeść.

Balistidae, występujący w płytkich morzach strefy gorącej, posiada ostry kolec, który wyrzuca z brzucha jak pocisk. Mięso tych ryb jest trujące. Tropikalne ryby Synanceia, ryba ropucha (Batrachoididae) i Scorpaenidae mają zatrute kolce. Smoczniki (Trachinidae) spotykane w Europie i Afryce Wschodniej leżą zakopane w piasku, a stąpnięcie na ich kolce powoduje przejmujący ból.

Jeżeli łowisz ryby oszczepem, natychmiast wyjdź z wody po złowieniu ryby. Zapach krwi i odgłosy szamotania rozchodzą się daleko i mogą zwabić drapieżniki. Staraj się zachowywać cicho, gdyż plusk oznacza dla drapieżników rybę w tarapatach. Mogą chcieć zapolować.