Rozpoznanie terenu podróży

Bądź przygotowany

Przed wyruszeniem w drogę dowiedz się możliwie jak najwięcej o obszarach, które zamierzasz przebyć. Pamiętaj – mapy nie zawsze są bardzo dokładne, nie oddają wiernie wszystkich ważnych punktów w terenie, zwłaszcza źródeł wody. Przed główną wyprawą dokonaj wstępnego rekonesansu organizując kilka krótkich wypadów z lekkim ekwipunkiem.

KORZYSTANIE Z LORNETKI

Umiejętne posługiwanie się lornetką może zaoszczędzić wielu kilometrów wędrówki. Najpierw należy ustawić lunety lornetki odpowiednio do rozstawu naszych oczu, a potem ustawić ostrość. Lornetuj teren dokładnie i powoli. Przeprowadź obserwacje z kilku różnych punktów, starając się ustalić, gdzie biegną koryta rzek i strumieni oraz gdzie znajdują się większe wzniesienia i inne charakterystyczne elementy krajobrazu.

Lornetowanie – Badając teren należy wolno przekręcać głowę, omiatając wzrokiem cały widnokrąg.

Góry

Na bezleśnych zboczach w wysokich partiach gór trudno o bezpieczne schronienie. Narażeni jesteśmy tam na niebezpieczeństwo lawin kamienistych i śnieżnych oraz nagłe załamania pogody. Bardziej strome odcinki będzie można pokonać tylko przy użyciu specjalnego sprzętu wspinaczkowego oraz przy odpowiednich umiejętnościach.

Lasy strefy umiarkowanej

W lasach trzeba uważać na suche drzewa, które waląc się mogą nas poważnie zranić. Leśne ostępy to również schronienie niebezpiecznych zwierząt, takich jak dziki. Często trudno również przedzierać się przez gęstwinę drzew i krzewów. Zapewniają one natomiast dużo materiałów do budowy schronienia oraz pożywienie, jak runo leśne.

Pustynie

Na pustyni podstawowym problemem jest woda. Brak chmur, które zatrzymują ciepło, powoduje, że występują tu duże dobowe wahania temperatur; w dzień jest zwykle gorąco, nocą zaś chłód. Gdy będziesz wędrować przez pustynie, podróżuj wyłącznie nocą, przenosząc się od jednego źródła wody do drugiego.

Rzeki

Niosą ze sobą rozmaite niebezpieczeństwa, dlatego zbliżając się do nich należy zachować ostrożność. Przez rzekę można się przeprawić przerzucając kładkę ze zwalonych pni drzew. Można też poszukać płytkiej wody i przejść rzekę w bród . Nie zapominaj, że rzeki są schronieniem różnych groźnych zwierząt, takich jak krokodyle.

Dżungla

Ludzie ciężko znoszą wilgoć i wysokie temperatury panujące w lasach równikowych, za to wszelkiego rodzaju owady i mikroorganizmy znakomicie rozwijają się w tym środowisku. W dżungli nawet najmniejsza ranka grozi zakażeniem, żywność błyskawicznie się psuje, a ubranie ciągle jest mokre. Poza tym przedzieranie się przez dżunglę jest bardzo uciążliwe i wyczerpujące.

Sawanna

Na rozległych trawiastych obszarach strefy między zwrotnikowej należy liczyć się z brakiem wody. Poza tym na rzadko porosłych drzewami sawannach często trudno znaleźć schronienie. Należy też pamiętać o niebezpieczeństwie ze strony drapieżników, które czatują na zwierzęta roślinożerne pasące się zwykle w dużych stadach na tych obszarach.

Plaża i morze

Nie wolno nigdy lekceważyć morza; ten ogromny żywioł zawsze jest niebezpieczny. Na obszarach, na których są znaczne pływy morskie, zwykle o wiele wygodniej jest maszerować odsłoniętą w czasie odpływu, płaską plażą, niż omijać zatoczki i strome klify. Trzeba jednak wówczas stale obserwować morze, bacząc kiedy zacznie się przypływ. Pamiętaj również, że na plaży i przybrzeżnych mieliznach można spotkać groźne stworzenia.