Budowa tratwy.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
■ Pokład tratwy zamiast z pni drzew można wykonać z grubych łodyg bambusa. Musi się on składać z dwóch warstw, gdyż jedna nie zapewni wystarczającej wyporności. Zamiast belek konstrukcyjnych nad i pod pokładem, w ściankach bambusowych łodyg można wyciąć otwory i przepleść przez nie sznurek wiążąc razem pokład. Można też powiązać każdą łodygę z sąsiednimi jako dodatkowe wzmocnienie.
■ Przed zwodowaniem tratwy trudno przewidzieć, jak będzie się unosić na wodzie. Przy użyciu niektórych gatunków drewna załadowana tratwa może lekko zanurzać się pod powierzchnię. Dopóki jednak pływa, nadaje się do użytku.
■ Tratwy są mało sterowne. Wykonując zwrot trzeba o tym pamiętać i wychylać ster odpowiednio wcześniej.
■ Trzeba unikać zderzeń tratwy z brzegami i innymi przeszkodami, ponieważ osłabiają one jej konstrukcję i mogą skończyć się zerwaniem wiązań.
Budowa tratwy cz.2
7 Drugą parę naciętych belek konstrukcyjnych ułóż w poprzek pokładu, nacięciami w dół, dokładnie nad belkami podpierającymi. W ten sposób z obu końców tratwy pokład będzie ujęty między dwie belki łączące całą konstrukcję. Pamiętaj, że w wodzie belki pokładu będą trzymane wyłącznie przez obie pary belek konstrukcyjnych.
8 Obie pary belek z nacięciami powinny być bardzo mocno związane. Węzły trzeba wiązać możliwie ściśle. Dzięki temu belki pokładu zostaną ściśnięte przez dolną i górną belkę konstrukcyjną z obu końców tratwy. Węzły powinny znaleźć się na górnej belce, aby po wodowaniu można było je łatwo sprawdzać i poprawiać.
9 Zwiąż dolną i górną belkę konstrukcyjną z obu stron tratwy. Zrób płaski węzeł.
10 Sprawdź, czy sznurek ściśle opasuje belki oraz czy węzły pewnie trzymają. Jeśli masz czas, możesz belki konstrukcyjne dodatkowo związać w przerwach między belkami pokładu.
11 Zwiąż na krzyż dwa grube kijki. Muszą one być na tyle mocne, aby utrzymały ciężar steru.
12 Podpórkę należy zaklinować między belkami pokładu z tyłu tratwy. Gdyby nie pasowała, trzeba przekręcić kijki na węźle, krzyżując je pod innym kątem. Jeszcze nie przywiązuje się podpórki do pokładu.
13 Za ster będzie służyło własnoręcznie zrobione wiosło. Jeśli chcesz sterować stojąc, musisz zrobić sobie długi rumpel przywiązując do wiosła sterowego kij.
14 Sprawdź czy ster prawidłowo leży na podpórce. Jeśli tak, przywiąż go do niej sznurkiem. Ster i podpórkę przywiązuje się do belek pokładu dopiero na wodzie, aby się nie połamały przy wodowaniu tratwy. Tratwa powinna być na tyle duża, aby mogła unieść Ciebie wraz z całym bagażem. Zanim załadujesz rzeczy na pokład, sprawdź czy tratwa pływa.