Survival – pustynia – ubranie

Pustynie są zwykle bezludne, ponieważ nie ma na nich ani dość wody, ani roślinności, aby mogły powstać tam osady. Cechuje je również krańcowo nieprzyjazny klimat, z dużymi wahaniami temperatur dobowych. Po spiekocie dnia przychodzi chłód nocy; brak chmur powoduje, że ciepło błyskawicznie ucieka. Występują tu również gwałtowne załamania pogody – burze piaskowe czy nagłe, ulewne opady. Pustynia to bardzo nieprzyjazne środowisko, o przeżyciu decyduje woda, tylko najodporniejsze organizmy potrafią tam egzystować.

UBRANIE

Ubranie na pustyni musi umożliwiać utrzymanie stałej ciepłoty ciała; chronić przed palącymi promieniami słońca w dzień i zachować ciepło nocą, gdy temperatura gwałtownie spada. Wszystkie części ciała muszą być zakryte, osłonięte zarówno przed słońcem, jak i piaskiem, szczególnie dokuczliwym w czasie burzy piaskowej. Na tych obszarach nie ma prawie wcale wilgoci, dlatego upał jest tak nieznośny. Ubranie podczas wędrówki przez pustynię nie musi chronić od deszczu, może być więc przewiewne, pozwalające skórze oddychać; powinno składać się z kilku warstw, które zapewniają odpowiednią izolację nocą.

Odpowiedni strój. Wszystkie części tego ubrania powinny być wykonane z przewiewnych, ale mocnych materiałów; osłaniać przed silnym promieniowaniem ultrafioletowym w dzień, jak również chronić przed dokuczliwym chłodem nocą.

Okulary przeciwsłoneczne. Okulary z filtrem są niezbędną osłoną oczu.

Kapelusz. Okrycie głowy powinno być w jasnych kolorach z rondkiem; odbija słońce w dzień i chroni głowę przed chłodem nocy.

Kurtka. Kurtka-wiatrówka ma chronić przed kolczastą roślinnością, słońcem, wiatrem i nocnym chłodem.

Bawełniana koszula. Lekka, bawełniana koszula powinna mieć długie rękawy. Bawełniany podkoszulek włożony pod spód wchłania pot i chroni przed przegrzaniem.

Pasek. Pleciony lub brezentowy uniemożliwia wpadanie piasku pod ubranie; w razie wypadku może posłużyć jako opaska uciskowa.

Dłonie. Chroń je przed poparzeniem słonecznym nakładając grubą warstwę kremu z dużym filtrem.

Bawełniane spodnie. Powinny być wykonane z tkaniny o gęstym splocie; chronią nogi przed wiatrem, słońcem, roślinnością i piaskiem.

Buty. O grubych, mocnych podeszwach; cholewki, najlepsze z zamszu, gdyż umożliwiają stopom oddychanie.

Pustynia jest dla człowieka bardzo nieprzyjaznym środowiskiem, dlatego trzeba mieć cały niezbędny sprzęt ze sobą. Zwłaszcza ubranie zapewniające ochronę przed prażącym słońcem i promieniowaniem ultrafioletowym. W sytuacjach nagłych można jednak posłużyć się środkami zastępczymi. Z błony filmowej czy to fotograficznej łatwo zrobić prowizoryczne okulary przeciwsłoneczne, a z ręcznika lub bandaża chustę chroniącą kark, z kawałków ubrania zaś buty.

Okulary. Z kawałka błony fotograficznej można zrobić okulary przeciwsłoneczne; wystarczy wyciąć na końcach otwory i przewlec przez nie sznurek.