Zaopatrzenie w wodę

Wszystkie żyjące organizmy składają się w dużej części z wody, bez której nie mogą istnieć. Z dala od ludzkich osiedli pierwsza czynność, jaką powinieneś wykonać oprócz schronienia to odnalezienie źródła czystej, zdatnej do picia wody. Stały dostęp do wody ma większe znaczenie dla życia niż możliwość zdobycia pożywienia. Od zarania dziejów ludzkie osady powstawały w miejscach obfitujących w wodę. Żyzne doliny wielkich rzek stały się kolebką starożytnych cywilizacji, zapewniając wodę do picia i nawadniania pól.

Przyczyniło się to do rozwoju handlu i kultury, dając ludziom więcej czasu w odwiecznym cyklu walki o byt od zbiorów do zbiorów. Woda była jednak również przyczyną katastrofy niejednej cywilizacji, roznosząc śmiertelne zarazy lub zalewając miasta. Współczesny mieszkaniec miasta zużywa bieżącą wodę litrami, nie zastanawiając się nad jej pochodzeniem. Jest to jednak jedno ze złudzeń, jakie przyniosła cywilizacja, które może pewnego dnia się rozwiać. Wystarczy, że wyczerpią się zasoby w rzekach i pod ziemią. Dlatego szanuj wodę tak samo jak swoje życie.

ELIKSIR ŻYCIA

Woda jest najważniejszym składnikiem, jaki musimy dostarczać naszemu organizmowi, by żyć. Bez jedzenia możemy przeżyć nawet kilkanaście dni, bez wody natomiast szybko nastąpi odwodnienie organizmu, które zakłóci jego funkcjonowanie i doprowadzi do śmierci. Dlatego jedną z najważniejszych czynności, jakiej powinieneś nauczyć się przed wyruszeniem w nieznane, jest umiejętność znalezienia wody w rozmaitych sytuacjach i warunkach.