Sauna na podczerwień (infrared)

Sauna na podczerwień (infrared).

O saunie na podczerwień zwanej też sauną infrared lub „czerwoną” jej wpływie na urodę i zdrowie oraz innych pozytywnych działaniach.

Sauna infrared to sauna, w której temperatura powietrza waha się w granicach 40 – 65°C, jest to sauna pozbawiona pary cechująca się stosunkowo niską temperatura powietrza w porównaniu do sauny fińskiej. Źródłem ciepła są emitery promieniowania podczerwonego wbudowane zazwyczaj w pionowe ścianki sauny, tym samym w saunie może być więcej miejsca, gdyż nie ma ona żadnego pieca. Promieniowanie podczerwone wnika w głąb ciała na głębokość około 3-5 centymetrów, powodując tym samym intensywne pocenie się. Zaznaczyć trzeba, że stosunkowo niska temperatura w saunie na podczerwień, nawet podczas pocenia się
umożliwia dłuższy seans.

Spowodowane jest to tym że ciepło jest emitowane przez promieniowanie, co znacznie skraca czas rozgrzewania się organizmu (działa bardziej dogłębnie) a niższa temperatura powoduje, że odczucie gorąca nie jest tak uciążliwe. W takiej saunie zalecany czas to około 30 minut jako takie minimum by ciało odpowiednio się nagrzało, choć można siedzieć i dłużej. Z takiej sauny mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, dla których pobyt w saunie suchej byłby uciążliwy lub niewskazany.

Podczas jednej sesji (30 minut) w saunie infrared organizm jest w stanie spalić około 900 kalorii, co jest równoznaczne z wysiłkiem i spaleniem takiej samej ilości kalorii podczas biegu na dystansie 10 km.

Warte podkreślenia jest to że taka sauna jaki promieniowanie jest zupełnie bezpieczne, wykorzystywane jest np. w szpitalach do ogrzewania noworodków.

Co daje sauna na podczerwień.

Zmiana sposobu nagrzewania ciała ma też znaczenie dla tego, co jest wydalane z organizmu przy takiej kąpieli w promieniowaniu podczerwonym, zazwyczaj w saunie tracimy wodę i toksyny głębsze wnikanie ciepłą w organizm powoduje że dalej woda jest dominującym efektem wydalania i stanowi 80% całości składników wydalonych podczas jednego seansu, kolejne niespełna 20% stanowi tłuszcz, a pozostałe elementy to cholesterol, metale ciężkie kwasy i związki toksyczne. Dzięki temu zarówno głębsze partie ciała zostają oczyszczone, ale również sama skóra jest oczyszczona z toksyn i ma ładniejszy wygląd. O aspektach kosmetycznych poniżej.

Sauna infrared i zdrowie

Infraterapia to lecznicze ciepło na schorowany kręgosłup, pomaga przy  migrenach, nerwobólach i bólach miesiączkowych redukując napięcie i PMS. Zanotowano pozytywne efekty jako wspomagacz leczenia gardła i oskrzeli oraz zapalenia zatok. Poprawia kondycje układu naczyniowo sercowego tym samym lecząc żylaki i hemoroidy. Często przepisywana jest jako czynnik wspomagający przy wszelkiego rodzaju urazach i rekonwalescencjach, zalecana przez lekarzy przy leczeniu bólów
mięśniowych, kontuzji, zwichnięć, chorób stawowych i zaburzeń krążenia.

Kąpiel w takiej saunie pozytywnie wpływa na redukcję napięcia stresowego. Sauna polecana też w początkowych fazach przeziębienia i grypy lub przy podwyższonej temperaturze.

Sauna na podczerwień – uroda i skóra

 • wyraźna poprawa wyglądu skóry, oczyszcza skórę z martwego naskórka.
 • po kilku regularnych wizytach dzięki głębokiej penetracji ciała, znaczna redukcja cellulitu,
 • przyśpieszając krążenie krwi w skórze, oczyszcza ją z zanieczyszczeń i odblokowując pory, tym samym mając pozytywny wpływ na leczenie trądziku i wyprysków oraz innych zmian skórnych, przyspiesza gojenie ran,
 • redukuje łupież ,
 • wydalanie tłuszczu jako jednego z elementów sprawia że kąpiel w podczerwieni może mieć właściwości odchudzające,
 • przekrwienie i zmniejszenie napięcia w mięśniach wykorzystywane jest przed i po wykonaniu masażu, dzięki czemu łatwiej masować i szybciej ustępuje ból,

Zasady korzystania z sauny czerwonej:

 • myjemy się nago pod prysznicem,
 • wycieramy się do sucha,
 • w saunie siadamy nago na rozłożonym ręczniku,
 • seans trwa około 30-50 minut,
 • nie spożywamy płynów podczas kąpieli,
 • po seansie schładzamy ciało, opłukując je wcześniej pod prysznicem, zaczynając stopniowo od nóg w kierunku serca,
 • po kąpieli, uzupełniamy płyny,
 • sposób emisji ciepła pozwala na korzystanie z sauny osobą z klaustrofobią – mogą sobie otworzyć drzwi (niepolecane na obiektach publicznych).