Latarki LED – krótka charakterystyka

Latarki LED – krótka charakterystyka.

Diody, choć w użyciu są już od niemalże stu lat, to dopiero w ostatnim czasie znacznie zyskały na wartości. Wykorzystywane są nie tylko w gospodarstwie domowym w postaci latarki LED lecz także w przemyśle czy motoryzacji. Jakie są zatem wady, a jakie zalety latarki LED? Oto jej krótka charakterystyka.

Żywotność.
Diody ledowe, w które wyposażone są latarki LED są wręcz stworzone do sprawnej i długiej pracy, charakteryzują się bowiem znaczną żywotnością w porównaniu do zwykłych latarek. Mogą świecić nawet do 100 tysiąca godzin. Ponadto nie wypalają się w jednej chwili, ich siła maleje stopniowo. Dlatego też użytkownik w porę może zorientować się, że konieczna jest zmiana baterii.

Zużycie energii.
Latarki LED, aby działać nie wymagają dużej mocy, w związku z tym podczas pracy zużywają mniejszą ilość energii, do tego stopnia, że są one znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne latarki.

Strumień światła.
Pisząc o latarkach ledowych nie sposób nie wspomnieć, że dają one bardzo silny strumień światła o bardzo wysokiej jakości, co ma podstawowe znaczenie w przypadku wyboru odpowiedniego oświetlenia. Emitowane przez latarki LED światło jest tak ostre, że podczas skierowania wprost na oczy może krótkotrwale oślepić.

Odporność na wstrząsy.
Używając latarki z reguły poruszamy się w ciemności, a w takich warunkach nie trudno o upuszczenie latarki. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami latarki LED to nie musimy obawiać się takiego „wypadu przy pracy”, ponieważ latarki te są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy. Dzięki temu posłużą nam na lata.