Gaz pieprzowy jako broń służąca do samoobrony

Gaz pieprzowy jako broń służąca do samoobrony.

Ponad połowa z nas (czyli co drugi Polak) uczestniczył bezpośrednio lub pośrednio (jako widz) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba ludzi zaopatrujących się w broń służącą do samoobrony. Jednakże Polska, to nie Standy Zjednoczone Ameryki, gdzie dostęp do broni jest powszechny i legalny. W naszym kraju posiadanie oraz nabywanie broni palnej wymaga specjalnego zezwolenia. W związku z tym najczęściej wybieranym przez Polaków narzędziem przeznaczonym do samoobrony jest gaz pieprzowy. Co zatem powinniśmy o nim wiedzieć? Co to jest i jak działa gaz pieprzowy?

Co to jest gaz pieprzowy?
Gaz pieprzowy jest mieszaniną drażniących substancji pochodzenia roślinnego, które umieszczone są pod ciśnieniem w specjalnym pojemniku lub naboju, w przypadku gazu pieprzowego w pistolecie. Podstawowym składnikiem gazu pieprzowego jest kapsaicyna (Oleoresin Capsicum) – alkaloid występujący w roślinach z rodzaju Capsicum (Pieprzowiec).

Jak działa gaz pieprzowy?
Składniki czynne gazu pieprzowego, takie jak wspomniana wyżej kapsaicyna działają silnie drażniąco w kontakcie ze skórą, oczami oraz błonami śluzowymi dróg oddechowych. Wywołują silne i uporczywe pieczenie, zaczerwienienie oraz łzawienie oczu. Powodują także trudności w oddychaniu i złapaniu oddechu. Jednakże nie wywołują trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wskutek tego napastnik zostaje zamroczony i zdezorientowany, co daje ofierze czas potrzebny na ucieczkę bądź wezwanie pomocy. Co ciekawe gaz pieprzowy działa tak samo niezależnie od progu odczuwanego bólu przez przeciwnika. Dzięki czemu jest on skuteczny także w starciu z osobami znajdującymi się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.