Łucznictwo – jaki łuk na początek?

Łucznictwo – jaki łuk na początek?

Łucznictwo to sport, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zasadzie moglibyśmy go rozumieć jako hobby. Niezależnie od wszystkiego oczywiste jest, że do uprawiania łucznictwa niezbędny będzie nam łuk sportowy. Prawdą jest, że obecnie na rynku takich łuków nie brakuje, ale jednak większość początkujących łuczników czy też całkowitych hobbystów nie wie, na co zwrócić uwagę nabywając taki produkt. Jeśli już się czymś przy takim wyborze kierujemy, to jest to cena lub też wygląd. To z kolei prowadzi do tego, że nabywamy łuki, które nie są praktyczne i ni jak się nie sprawdzają. Na co w związku z tym zwrócić uwagę kupując łuk sportowy?

Predyspozycje.
Bardzo ważne są predyspozycje fizyczne kupującego. Przyjmuje się, że początkujący łucznicy nie powinni nabywać luków o naciągu większym niż 15 kilogramów. Zbyt silne łuki będą powodowały błędy, przez co łucznik utrwali błędne techniki strzelania.

Wielkość.
Najlepiej, jeśli łuki są większe, co ułatwia także strzelanie do celu, bo dłuższe ramiona działają tu jak stabilizatory. Sam łuk powinien być natomiast dostosowany do długości naciągu łucznika.

Materiał.
Ważne jest również to, z jakiego materiału taki łuk sportowy jest zrobiony. Najlepszy będzie laminat, który jest odporny na złamania. Dlatego też początkujący łucznicy raczej nie powinni stawiać na łuki drewniane. Tym bardziej że łuki z drewna trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach. Nie może być dla nich nie tylko za sucho, ale również zbyt wilgotno.