Sauna kameralna zalety.
Darzę sentymentem kameralne sauny, bo to w nich wiele osób stawia pierwsze kroki w saunowaniu., często od razu zapoznając się z obowiązującą kulturą saunowania.
Tak też było i w przypadku moim i kilkoro moich znajomych, wiem, że gdyby nie ta kameralna sauna i jej zalety, pewnie wielu z nas do dziś nie załapałoby saunowego bakcyla.
Zatem czy kameralna koedukacyjna sauna jest najlepsza na początek?
Kameralne sauny w ich siła …
Z dużym uznaniem patrzę na powstające nowe obiekty, w których sauna jest dodatkiem do oferty głównej, niejako jej uzupełnieniem.
Pojawia się ona, na małych basenach gdzie do tej pory sauny nie było, w salonach urody u kosmetyczek etc. Nie są to może sauny pokaźnych rozmiarów i ciężko je porównywać z ofertą saun w Aquaparku czy strefach saunowych w wiodących polskich ośrodkach. Zazwyczaj to małe 3-4 osobowe sauny fińskie, niejednokrotnie uruchamiane na 30 minut przed przyjściem klienta. Nie stanowią dla firm, które usytuowały je u siebie jakiegoś ogromnego dochodu, funkcjonują bardziej na zasadzie uzupełnienia oferty. Zatrzymania klienta na dłużej, sprawienia by w jednym miejscu mógł skorzystać z zabiegów kosmetyczki solarium i sauny dla relaksu.
Często to właśnie te miejsca są fajnie urządzone, tak że mimo małej przestrzeni sprawiają wrażenie, że ktoś natrudził się, by dać nam poczucie komfortu wygody i pełnego relaksu.
Obiekty takie nawet te o bardziej surowych wnętrzach zlokalizowane gdzieś w niewielkim pomieszczeniu na zapleczu hali basenowej cieszą się sporym zainteresowaniem. Często rezerwowane na wyłączność dla grup znajomych na okres 2-3 godzin, bywa, że chcąc skorzystać trzeba się wcześniej umówić lub potwierdzić, że sauna nie jest zarezerwowana na wyłączność. Dlatego pewnie w ostatnim czasie takich saun kameralnych pojawia się coraz więcej. Czasem pozostają gdzieś w ukryciu, nie widnieją w ofercie obiektu, nie mają strony internetowej, a wieść o nich roznosi się pocztą pantoflową.
Zalety sauny kameralnej
Jedni lubią posiadać duży wybór saun w jednym miejscu innym starczy jedna lub dwie sauny do wyboru i 60 minut na saunowanie, każdy lubi co chce, ale nie sposób nie wymienić kilku zalet kameralnych obiektów.
- Sauna koedukacyjna – zazwyczaj każda kameralna sauna jest koedukacyjna. Idealne rozwiązanie dla kilkorga znajomych, którzy idą się wygrzać, a towarzystwo jest mieszane. Nikt nie robi sztucznych podziałów, zazwyczaj przy wejściu 3-4 osób nikt więcej nie jest wpuszczany i nie dość, że mamy saunę tylko dla siebie, to jest ona w pełni koedukacyjna. Każdy taki obiekt sam ustala zasady dotyczące korzystania przez osoby tej samej płci, ale biorąc pod uwagę to że w większości korzystanie z sauny odbywa się po rezerwacji, raczej nie ma problemu, by ktoś został zaskoczony, że wchodzi mu do sauny obca osoba. Ja wielokrotnie korzystałem z takich małych saun i na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, w której w trakcie mojego korzystania dochodził kolejny klient.
- Kamrealność sauny – sauna kameralna z samej definicji jest kameralna, w strefach saun, w których jest 5 i więcej rodzajów sauny, duża powierzchnia jednorazowo dużo klientów, bywa że nie każdy potrafi zachować ciszę i 90 minut przeznaczone na odpoczynek nie jest czasem wypoczynku, bo cały czas ktoś rozmawia. Dlatego polecam rozważyć saunę kameralną, gdzie przy odrobinie szczęścia będziemy tylko sami w saunie. Cisza spokój zapewniona.
- Cena sauny – tu chyba największa niespodzianka, korelacja ceny do czasu. Godzinny pobyt w takiej saunie fińskiej może nas kosztować 5-8 zł, co w zestawieniu np. z 30 zł w aquaparkach czy większych obiektach bywa konkurencyjne. Zakładając, że korzystamy z sauny poprawnie np. cykl sesja 10-15 minut w saunie, potem schładzanie np. z 5 minut odpoczynek po schładzaniu z 10 minut, mamy już razem 25 minut, czyli robimy jeszcze jedną taką sesję, razem 50 minut, zostało nam 10 minut. Czy przy takim korzystaniu z sauny opłaca się mieć wybór w postaci 5 saun i tak z nich nie skorzystamy. Dlatego moim zdaniem sauna fińska kameralna to najlepsze rozwiązanie, gdy masz tylko godzinę.
- Temperatura w saunie – tu kolejna zaleta sauny w kameralnych obiektach, niewielka rotacja i rezerwacja sauny powoduje, że nie ma wycieczek i ciągłego otwierania drzwi, co znowu wpływa na to, że nagrzana sauna trzyma temperaturę i nasze ciało szybko łapie ciepło.
- Idealna dla nieśmiałych kobiet – chcesz iść z osobami z pracy na saunę, nagle większość się wykrusza, zostaje tylko nieśmiała Kasia z księgowości, która owszem poszłaby na saunę, nawet z Tobą „samcze jeden” no ale tak do takiej gdzie nie ma tyle osób, bo ona się wstydzi, Wstydzi się tez Ciebie ale może łatwiej by jej było rozebrać się w miejscu, gdzie nie ma innych ludzi. Kobiety mają jakiś problem z nagością (kobieta w saunie, kobieta w jakuzzi) tak mają i już ale właśnie kameralna sauna to dobre miejsce gdzie przełamują te opory.
- Czystość – w miejscach gdzie bywałem, po każdym kliencie wchodzi pracownik i sprawdza, czy wszystko ok, zagląda też w trakcie saunowania, by sprawdzić czy nikt nie padł i nie potrzebuje pomocy.
- Przejrzyste zasady korzystania – sauna to wydatek dla właściciela obiektu, klienci płacą niewiele, więc właściciele dbają o saunę o piec etc. Dlatego też są przejrzyste zasady korzystania z sauny i stosowne regulaminy. Tu już nikt nie może powiedzieć, że się wstydzi, że mu brakło ręcznika, bo w większości ma saunę na wyłączność. I co najważniejsze regulaminy są egzekwowane, to w sumie też dzięki temu, że w takim obiekcie nie topimy się w tłumie i o wiele trudniej przychodzi łamanie regulaminów.
- Rozmowa w saunie – dla wielu sauna to tez możliwość spotkania się ze znajomymi, rozmowa. Gdy mamy taką saunę na wyłączność to o wiele łatwiejsze – nikomu nie przeszkadzamy.