Jak korzystać z sauny fińskiej

Jak korzystać z sauny fińskiej.

Nie wszyscy wiedzą że do sauny powinniśmy wchodzić nago, ale taka jest prawda, z dobrodziejstw sauny korzysta się bez żadnych ubrań i przeszkadzaczy.

Zakładając że chce się korzystać prawidłowo i przestrzegać kultury saunowania i maksymalizować pozytywne doznania i działania sauny. Wiele osób próbuje z tym polemizować i tłumaczyć się własną wstydliwością, stylem wychowania, tym że korzystają z dobrych gatunkowo kostiumów. Nie tędy droga, jeżeli coś robisz rób to dobrze i stosuj się do regulaminu danego obiektu. Dla wstydliwych są sauny kameralne gdzie można sobie wynająć na godziny i korzystać również prawidłowo ale bez obawy o własną wstydliwość.

Jest wiele argumentów przemawiających za tym dlaczego z sauny korzystamy nago. Z najważniejszych będą to:

  • ciało nie powinno być osłonięte kostiumem (zwłaszcza mokrym) bo może poparzyć (mowa o poprawnym saunowaniu, czyli siedzimy ok 10 minut w temp 90 stopni)
  • ciało nie oddaje i nie pobiera ciepła jeżeli jest osłonięte, mocno przylegający kostium kąpielowy, czy ściśle owinięty ręcznik przeszkadza wymianie ciepła w saunie
  • mokry kostium czy ręcznik zostawia ślady z naszego potu i wydzielin na deskach
  • tani chiński kostium w połączeniu z brakiem dokładnego umycia się może powodować nieprzyjemny zapach

Pominę argumenty czysto doznaniowe, komfort wypoczynku, poczucie relaksu etc.

Wielokrotnie na zdjęciach, również zamieszczonych na tym blogu można spotkać zachowania nie do końca poprawne, wynika to z wielu powodów. Choćby bardzo prozaicznego w Internecie w większości nie ma dostępnych zdjęć, gdzie osoby w saunie są nago, więc publikuje się zdjęcia które po części zbliżone są do ideału. A ideałem jest nagość w saunie.

Zatem pamiętajmy, niezależnie od tego co widzimy na zdjęciach np. w jakiejś saunie zasady korzystania z sauny fińskiej  są niezmienne.

  • Do sauny wchodzimy nago, po uprzednim umyciu całego ciała.
  • Gumowe klapki zostawiamy poza sauną.
  • W saunie siadamy nagim ciałem na ręczniku, rozkładamy go pod całą powierzchnią ciała, pod stopami też.
  • Jeżeli poczucie skrępowania jest tak duże, że czujemy potrzebę osłonięcia intymnych rejonów, polecam lniane płótno, ręcznik w ostateczności.
  • Po wyjściu z sauny, pamiętamy o tym by dokładnie opłukać całe ciało zimną wodą, stosowny czas schładzania ciała, potem oczywiście stosowna ilość odpoczynku.