Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę

Woda jest jednym z głównych składników komórek ciała. Organizm ludzki nie ma jednak żadnych zdolności magazynowania wody, w przeciwieństwie do pożywienia, którego zapasy odkładane są w postaci tłuszczu. Dlatego musimy stale dostarczać naszemu organizmowi wody, która pozwala zachować równowagę termiczną ciała, umożliwia pracę nerek i wydalanie toksyn wraz z moczem oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć nawet trzy tygodnie, spalając zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej. Jeśli natomiast nie wyrównujemy strat wody, w ciągu pięciu dni następuje śmierć w wyniku odwodnienia.

Zapotrzebowanie na wodę
Około 75 procent ludzkiego ciała to woda, która jest niezbędna do życia. Organizm traci ją pocąc się i wydalając mocz, niezbędne jest więc ciągle jej uzupełnianie.
W przeciwnym razie pojawiają się objawy odwodnienia. Jeśli zaś w ciągu paru dni organizm nie dostanie wody, nastąpi śmierć.

OBJAWY UTRATY WODY PRZEZ ORGANIZM

OBJAWY UTRATY WODY PRZEZ ORGANIZM
Utrata 1-5% Utrata 6-10% Utrata 11-12%
Pragnienie Ból głowy Majaki
Złe samopoczucie Zawroty głowy Opuchnięty język
Ospałość Suchość w ustach Drgawki
Nadpobudliwość Mrowienie w kończynach Głuchota
Brak apetytu Zasinienie skóry Zaćmienie wzroku
Zaczerwieniona skóra Zaburzenia mowy Brak reakcji na dotyk
przyspieszone tętno Trudności z oddychaniem Marszczenie się skóry
Nudności Niezdolność do maszerowania Niemożność przełykania
Osłabienie Trudności z widzeniem Śmierć

OCHRONA PRZED UTRATĄ WODY

Nawet odpoczywając cały dzień w cieniu, utraci się około 1 litra wody przez oddychanie i wydalanie moczu. Wysiłek zwiększa utratę wody przez pocenie się. Dlatego gdy odczuwamy niedostatek wody, powinniśmy jak najwięcej odpoczywać, a niezbędną aktywność fizyczną ograniczyć do godzin nocnych. Najlepiej oddychać jest wyłącznie przez nos. Nie wolno palić. Należy unikać pokładania się na rozgrzanej ziemi. Jedzenie ograniczyć do niezbędnego do przeżycia minimum. Wystrzegać się potraw zawierających tłuszcze oraz alkoholu, gdyż te produkty potrzebują dużej ilości wody podczas trawienia. Przede wszystkim zaś należy wpoić sobie zasadę – nie czekać z wyruszeniem na poszukiwanie wody do czasu wyczerpania się do ostatniej kropli zgromadzonych wcześniej zapasów.