Śpiwory i posłania

Śpiwory i posłania
Odpoczynek jest tak samo ważny dla przetrwania w trudnych warunkach jak dieta. Głęboki, niczym nie przerywany sen potrafi zrekompensować stresy. Po dobrze przespanej nocy ponury nastrój pryska, ustępuje miejsca dodającemu sił optymizmowi. Ciepłe, suche posłanie daje poczucie bezpieczeństwa. Nawet w gorącym klimacie odpowiednie schronienie i dobre posłanie są bardzo potrzebne by uchronić ciało przed wszechobecną wilgocią.

JAKI POWINIEN BYĆ DOBRY ŚPIWÓR?

Istnieje wiele rodzajów śpiworów, różniących się krojem, kształtem i materiałem, ale każdy dobry śpiwór powinien przede wszystkim być tak
ocieplony, żeby można w nim było spać nie marznąc, nawet bez namiotu. Należy dbać, aby nie przemoczyć śpiwora. Zawsze powinien być
spakowany w wodoodporny worek, wykonany na przykład z „oddychającego” tworzywa syntetycznego.

Śpiwór o owalnym kształcie z zamkiem
Jest to najpopularniejszy typ śpiwora. Przedłużona część górna chroni głowę, klatkę piersiową i ramiona przed utratą ciepła.
Ocieplacz powinien być równomiernie rozłożony na całej powierzchni śpiwora. Spód zamka błyskawicznego powinien być chroniony ocieplaną zakładką, żeby nie powstawała biegnąca od stóp do głów szczelina przepuszczająca zimne powietrze. Przedłużone, ocieplane plecy chronią głowę, szyi i ramiona przed utratą ciepła. Zamek błyskawiczny pozwala szybko wejść lub wyjść ze śpiwora.

Śpiwór bez zamka
Otwór na głowę w takim śpiworze można ściągnąć sznurkiem tak, żeby również głowa i szyja były chronione przed zimnem. Jest to bardzo ważne, ponieważ dużą ilość ciepła tracimy przez głowę. Brak zamka błyskawicznego utrudnia błyskawiczne wydostanie się z tego śpiwora.

Śpiwór o prostokątnym kształcie
Taki śpiwór nadaje się raczej do nocowania w wozach terenowych niż pod gołym niebem. Jest bardzo lekki i zajmuje mało miejsca, ale daje słabą ochronę przed zimnem, dlatego jest zupełnie nieprzydatny w wysokich górach czy regionach polarnych.

CO OPRÓCZ ŚPIWORA?

Prześcieradło do śpiwora
Bawełniane prześcieradło wyściełające wnętrze śpiwora sprawia, że między ciałem a śpiworem powstaje dodatkowa warstewka powietrza. Prześcieradło również jest znacznie łatwiej uprać niż cały śpiwór.

Karimata
Daje niezbędną izolację przed wilgocią i chłodem. Kładzie się ją pod śpiwór.

Folia NRC
Jest to lekki koc z folii o specjalnych właściwościach, szczególnie przydatny w czasie niespodziewanego biwaku i w innych sytuacjach krytycznych. Folia NRC odbija ciepło ludzkiego ciała i nie pozwala mu uciec na zewnątrz. Może również służyć jako osłona przed słońcem. Owinięta wokół ciała odbije promienie słoneczne.

Dmuchana poduszka
Nie należy ona do niezbędnego wyposażenia, ale zapewnia większy komfort podczas biwaków.