Niezbędny zestaw

W sytuacjach gdy trzeba walczyć o przetrwanie, posiadanie kilku najniezbędniejszych przedmiotów może okazać się na wagę życia. Te właśnie przedmioty należy zawsze nosić przy sobie, najlepiej w małym szczelnym, metalowym pojemniku, takim, który by mieścił się do kieszeni. Za każdym razem, gdy wyruszasz w dzikie strony, musisz zadbać o zabezpieczenie przed zgubieniem lub uszkodzeniem innych niezbędnych dla przetrwania przedmiotów, które nie znalazły się w zestawie podstawowym.
Przynajmniej niektóre z nich możesz nosić na szyi uwiązane na mocnym sznurku i włożone pod ubranie, żeby nie zaczepiały się w czasie przedzierania przez zarośla. Każdy z przedmiotów włóż pod osobną warstwę odzieży, żeby podczas marszu nie uderzały o siebie. Należy dobrać przedmioty do zestawu podstawowego zgodnie z własnym potrzebami.

Pojemnik po tytoniu
Zestaw podstawowy powinieneś trzymać w małym, metalowym pojemniku, koniecznie szczelnie zamykanym. Można do tego wykorzystać na przykład puszkę po tytoniu. Dobrze jest okleić ją taśmą samoprzylepną, dodatkowo uszczelniając.

Sprzęt, który ratuje życie
Najważniejsze przybory ekwipunku powinny znaleźć się w małym, metalowym pojemniku ze ściśle przylegającym wieczkiem.

Agrafki
Używaj ich do spinania części garderoby lub naprawy namiotu czy śpiwora.

Żyłka wędkarska
Zabierz mocną żyłkę, na którą można złapać rybę, albo użyć jej do mocowania prowizorycznych narzędzi.

Zwój cienkiego drutu
Drut można różnie wykorzystać i, co bardzo ważne, wielokrotnie użyć. Musi być na tyle cienki, żeby dało się łatwo zginać, ale też nie powinien się zbyt łatwo łamać.

Haczyki i ciężarki na ryby
Zapakuj do zestawu co najmniej klika małych haczyków, spławiki i ciężarki. Na mały haczyk można złapać i małą, i dużą rybę.

Lusterko
Wypolerowane denko metalowego pudelka, w którym trzymasz zestaw podstawowy, lub specjalne lusterko może posłużyć do dawania znaków i wzywania pomoc w niebezpieczeństwie. Patrząc przez otwór w środku lustra można kierować odbite promienie słoneczne stronę przelatującego samolotu.

Miniaturowy kompas
Obowiązkowo powinien znaleźć się w zestawie. Najlepiej, jeśli jest fluorescencyjny.

Świeczka
W zestawie podstawowym służy ona raczej do rozpalania ognia niż do oświetlania. Nie używaj łojowych ogarków, ponieważ podczas upałów topią się.

Zapałki
Kup zapałki wodoodporne lub sam zaimpregnuj zwykłe zapałki pokrywając je cienką warstwą wosku. Przed użyciem zdrap wosk.

Plastry opatrunkowe
Należy mieć przy sobie różne plastry. Chronią one zranione miejsca przed zakażeniem, a przyklejone na otartej pięcie zabezpieczają przed powstaniem bolesnej rany.

Igły, nici i guziki
W zestawie powinno znaleźć się kilka igieł do szycia – koniecznie z dużym oczkiem – oraz kłębek grubej, mocnej nici, najlepiej impregnowanej. Owiń nici wokół igieł i włóż do plastikowej torebki. Duże guziki mogą się przydać do zabezpieczenia poł namiotu.

Tabletki odkażające wodę
Zachowaj je na wypadek, gdy nie masz możliwości przegotowania wody do picia, która pochodzi z podejrzanego źródła.

Antybiotyki
Trzymaj je na wszelki wypadek, a zażywaj kiedy rzeczywiście zajdzie taka konieczność.

Druciana piłka
Łatwa w użyciu, i choć wymaga to cierpliwości, można nią przeciąć prawie każdy materiał. Trzymaj ją w plastikowej torebce, pokrytą smarem, żeby nie uszkodziła innych przedmiotów w pojemniku.

Skalpel
Może mieć wiele zastosowań. Trzymaj go w oryginalnym opakowaniu.

Szkło powiększające
Nakierowując wiązkę promieni słonecznych skupioną w soczewce na suche drewno możesz spowodować jego żarzenie i w ten sposób rozpalić ogień.

Ołówek
Jest nieocenionym składnikiem zestawu; możemy nim zanotować dane dotyczące przebiegu wędrówki, narysować prowizoryczny plan lub zapisać, które z roślin na szlaku są jadalne.

Sól
Niezbędna do przetrwania. Jeśli nie będziesz uzupełniał w organizmie ubytków soli wywołanych wydalaniem potu i moczu, możesz zachorować.

Plastikowa torba
Taka mocna torba służy różnym celom. Można przenosić w niej wodę ze strumienia lub zbierać skraplającą się wodę z roślin.

Nadmanganian potasu
Kryształki tej substancji to znakomity środek dezynfekujący. Rozpuszczone w wodzie w dużym stężeniu, przybierają barwę intensywnego fioletu, mogą działać też grzybobójczo.

Nigdy nie powinieneś rozstawać się z najniezbędniejszymi elementami ekwipunku, zwłaszcza w dzikim terenie. Należy chronić je przed zgubieniem lub uszkodzeniem, ponieważ z dala od miast i sklepów nie ma szans na zamianę ich lub naprawę. Najlepiej umocować je na mocnym sznurku i nosić na szyi. Kiedy nie są potrzebne, chowaj je pod ubranie, żeby ich nie uszkodzić.