Niezależnie od tego czy wyruszasz na wyprawę wyposażony w sprzęt biwakowy ostatniej generacji, czy tylko w niezbędny ekwipunek, zawsze potrzeba kilku podstawowych narzędzi pozwalających przygotować i rozpalić ognisko oraz zbudować schronienie. W dziczy zgubionych lub zniszczonych narzędzi nie zastąpisz nowymi gotowymi, dlatego trzeba ich pilnować i o nie dbać. Niektóre z nich można wykonać prowizorycznie. Przy takiej pracy trzeba uważać, by nie uszkodzić innego narzędzia, równie cennego, a czasem niezastąpionego. Zawsze używaj narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem, uwzględniając własne umiejętności.
NARZĘDZIA DO CIĘCIA
Podstawowym narzędziem na biwaku i w terenie jest dobry ostry nóż. Prawie każde inne narzędzie można zastąpić wykonanym prowizorycznie, ale
bez noża jest to niezwykle trudne. Siekierka jest bardzo przydatna do cięższych prac, ale ze względu na swoją wagę dosyć rzadko stanowi
element osobistego ekwipunku. Bierzemy ją na wyprawę samochodową lub z wykorzystaniem jucznych zwierząt.
Kukri
To duży, mocny i zarazem poręczny nóż, który był tradycyjnym narzędziem Gurkhów z Nepalu. Nadaje się do różnych prac. Ten został zrobiony z tylnego resora ciężarówki, wykonanego z wysokogatunkowej stali, o dużej wytrzymałości. Podobne noże można kupić niemal wszędzie na świecie. Posługując się takim nożem używaj rękawiczek, aby chronić dłonie przed skaleczeniem. Trzymaj go w skórzanej pochwie.
Scyzoryk
Dobry scyzoryk jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Przydaje się do wielu rzeczy, zwłaszcza wówczas, gdy zwykły nóż okazuje się za duży. Chroń go przed zgubieniem, uwiąż na mocnym sznurku i noś na szyi lub u pasa. Pamiętaj, żeby był zawsze naostrzony.
Druciana piłka
Zrobiona jest ze skręconych razem kawałków drutu, zakończonych z obu końców pętelkami, zastępującymi rękojeści. Piłka taka łatwo mieści się w pudelku z zestawem podstawowym. Jest nader praktycznym narzędziem, zastępuje z powodzeniem ciężką siekierę przy takich pracach jak cięcie gałęzi. Należy używać jej ostrożnie, jest delikatna.
1 Zwilż osełkę wodą. Nóż ostrz pociągając nachylonym ostrzem po osełce.
2 Po zaostrzeniu noża z jednej strony wyczuj palcem, na ile krawędź ostrza została ścięta.
3 Naostrz drugą stronę, starając się by krawędź ostrza była ścięta symetrycznie po obu stronach.
4 Przeciągnij ostrzem po skórzanym pasku. W ten sposób wygładzisz nóż i wzmocnisz krawędź ostrza.