Naczynia i garnki

Podstawowe sprzęty do przygotowywania posiłków w warunkach polowych to garnek lub kociołek, kuchenka lub ognisko, na którym można gotować i piec, oraz drewniana łyżka. Podczas przyrządzania jedzenia zarówno garnek, jak i cała kuchenka czy ognisko muszą być osłonięte od wiatru; garnek trzeba nakryć szczelną pokrywką; w ten sposób oszczędza się paliwo. Podczas przyrządzania jedzenia konieczna jest czystość i higiena. Zawsze, o ile to możliwe, najpierw umyj ręce. Potem wyjmij z plecaka tylko niezbędne rzeczy. Większość potraw przyrządzanych z półproduktów zabranych na wyprawę najlepiej przyrządzać i jeść jako jedną potrawę, przygotowaną w dużej ilości wody. Znawcy mieszają w jednym garnku owoce, deser i danie główne. Oszczędzają w ten sposób paliwo, a także wodę i czas.

Gotowanie w plenerze – Osłoń kuchenkę czy ognisko od wiatru, ustaw ją tak, by się nie przewróciła. Nie oparz się.

Jedzenie prosto z garnka, zwłaszcza gdy przyrządza się posiłki na otwartym ogniu, może skończyć się poparzeniem. Używaj plastikowych talerzy. Nie trzeba nosić przy sobie całego zestawu sprzętów kuchennych, chyba że w wyprawie uczestniczy wiele osób. Wybierz taki garnek lub kociołek, w którym możesz przygotować różne potrawy.

SZTUĆCE

Nie pożyczaj nikomu swoich sztućców; utrzymuj je w czystości. Brudne sztućce mogą spowodować zakażenie najrozmaitszymi bakteriami. Chcąc porządnie umyć sztućce, zanurz je we wrzątku. Jeżeli złamie Ci się nóż, łyżka czy widelec, możesz zrobić sobie nowy z drewna, patyków, kory czy kości.

Głęboki talerz – Z głębokiego talerza można jeść zupę mleczną na śniadanie, owsiankę, a także potrawy duszone.

Aluminiowy garnek – Aluminium bardzo szybko się nagrzewa, wystarczy chwila nieuwagi, by potrawa się przypaliła.

Zestaw menażek – Menażki wysokiej jakości są lekkie i składają się z kilku różnych naczyń, czasem także z czajnika.

Patelnia – Najlepsza jest specjalna, lekka patelnia turystyczna. Uważaj, aby jej nie przypalić.

Czajnik – Lekki czajnik służy tylko do gotowania wody do picia, pozostałe naczynia – do gotowania posiłków.

Kubek – Wykonany z mocnego plastiku jest niezbędny; powinien mieć mocne ucho.

Płaski talerz – Nakłada się na niego porcję jedzenia, reszta pozostaje w garnku i nie stygnie.

Płytki garnek teflonowy – Potrawa w nim nie przywiera do dna i nie przypala się. Nie zniszcz teflonowej powierzchni, gdyż garnek straci wówczas swoje właściwości.

Głęboki garnek teflonowy – Przydaje się do gotowania dla większej liczby osób.