Niektóre typy namiotów zostały skonstruowane specjalnie z myślą o wykorzystaniu ich w konkretnych warunkach terenowych. Klasyczny namiot trójkątny nadaje się niemal do każdych warunków, ale niektóre nowoczesne konstrukcje, takie jak kopułowy namiot geodezyjny, spisują się od niego znacznie lepiej w skrajnych sytuacjach – na przykład w wysokich górach, przy porywistych wiatrach. Namioty o masztach zewnętrznych jest znacznie łatwiej postawić, przy bardzo silnym warze, niż klasyczne. Natomiast złożone z jednej pary masztów lub obręczy okazują się niestabilne przy zbyt porywistych wiatrach.
Namiot kopułowy
Namioty tego typu idealnie sprawdzają się w wysokich górach lub rejonach polarnych. Można zwiększyć ich stabilność okopując je w śniegu. Okopywać namiot można jednak tylko w świeżo spadłym śniegu, który jeszcze nie jest zbyt ciężki. Śnieżne ścianki wokół okopanego namiotu są najlepszym zabezpieczeniem przed wiatrem.
Namiot-tunel trzyczęściowy
Konstrukcja nośna namiotów-tuneli może składać się z dwóch lub trzech obręczy, z jedną dużą pośrodku i małymi ma końcach. Trzyczęściowe tunele mogą pomieścić dwie lub trzy osoby. Są dosyć stabilne i łatwo spływa po nich deszcz. Zwykle wyposażone są w dwa wejścia.
Namiot trójkątny
Klasyczny namiot trójkątny można rozbić niemal wszędzie. W najbardziej typowej wersji konstrukcję nośną stanowią dwa równej długości maszty połączone sztywną poprzeczką. Namioty trójkątne spotyka się w wersjach jedno-i dwuosobowych, jak i wieloosobowych.
Geodezyjny namiot kopułowy
Te namioty są mocne, lekkie i wygodne w transporcie oraz łatwe do ustawienia i złożenia. Przy silnych wiatrach muszą być mocno przymocowane do podłoża, ale ich krzyżujące się, wygięte maszty zapewniają stabilną konstrukcję. Budowa takiego namiotu opiera się na zastosowaniu zewnętrznych, giętkich masztów przecinających się w różnych odstępach od siebie. Do nich przymocowane są ścianki namiotu w taki sposób, że nie potrzeba już używać linek naciągających. Dzięki kopułowej konstrukcji ten namiot ma bardzo przestronne i wysoko sklepione wnętrze.
Namiot-tunel
To rozwiązanie pośrednie między namiotem kopułowym a trójkątnym. Wersja jednoosobowa tego namiotu jest bardzo lekka i łatwa do ustawienia, dlatego idealnie nadaje się dla globtroterów. Namiot-tunel można rozbić zarówno na trawie, jak i kamienistym dnie doliny. Jego konstrukcja skutecznie opiera się silnym wiatrom.
PŁACHTA BIWAKOWA
Możemy jej użyć do okrycia śpiwora lub, jeśli ma dodatkowo krótkie maszty, które pozwalają ustawić przedsionek, może zastąpić maty namiot. Płachta biwakowa powinna być wykonana z wodoodpornego materiału, a zarazem „oddychającego”, czyli przepuszczającego pot. Płachty biwakowej można używać śpiąc pod gołym niebem nawet w ulewny deszcz. Płachta może również posłużyć jako zapasowy śpiwór.
Płachta na śpiwór
Może służyć jako wodoodporne okrycie śpiwora, a także samodzielne schronienie zastępujące namiot.