Składanie namiotu
Składając namiot, należy każdy z elementów starannie zapakować w odpowiednie miejsce, żeby przy ponownym rozbijaniu można było bez trudu go znaleźć. Jeśli likwidujesz biwak podczas deszczu, staraj się zapakować wszystkie części namiotu możliwie jak najszybciej, zwłaszcza sypialnię, która bardzo łatwo przemaka. Cały czas pamiętaj, że bez schronienia jesteś narażony na niebezpieczeństwa, musisz więc przed zmrokiem zdążyć przenieść biwak i rozbić namiot w nowym miejscu. Jeśli świeci słońce i jest sucho, przed spakowaniem można rozłożyć wszystkie części namiotu na ziemi i przewietrzyć tropik oraz sypialnię. Wówczas nawet po kilku miesiącach wyjęty namiot nie będzie czuć stęchlizną.
1 Zacznij od wyciągnięcia z ziemi wszystkich szpilek i śledzi mocujących sypialnię oraz tropik. Przy porywistym wietrze pozostaw część konstrukcji, by jakiś silny podmuch nie porwał i nie uniósł płachty namiotu. Przy wyciąganiu śledzi i szpilek nigdy nie pomagaj sobie linkami naciągającymi lub gumkami. Na koniec zawsze policz, czy są wszystkie śledzie i szpilki.
2 Rozepnij zamek błyskawiczny tropiku i wyciągnij przedni maszt. Usuń z masztu brud i wilgoć, potem starannie rozłóż go, a części schowaj do właściwego woreczka.
3 Wyciągnij drugi maszt i rozłóż go na części; starannie oczyść przed schowaniem do woreczka. Rozciągnij płasko na ziemi cały namiot, aby można było bez trudu złapać za przedni i tylny szczyt tropiku.
4 Sypialnia i tropik powinny zostać zwinięte i spakowane osobno, żeby bez trudu można było potem je rozwinąć. Pakując tropik, trzeba unieść go za oba szczyty z otworami na maszty, uważając, by nie unieść jednocześnie sypialni.
5 Trzymając tropik za obydwa szczyty unieś go na tyle wysoko, by opadał w naturalne fałdy, następnie złóż je starannie na pół tworząc długie V.
6. Ułóż tropik na suchym kawałku ziemi i zacznij go zwijać. Staraj się to robić najściślej jak potrafisz. Zakładaj do środka wystające boki tropiku i zwijaj całość razem, uważając, by nie poplątać linek naciągających.
7 Po zwinięciu tropiku strzepnij sypialnię, uważając na linki, które powinny luźno zwisać. Ułóż następnie sypialnię na ziemi i zacznij ściśle zwijać. Zwijając wkładaj do środka boki sypialni, żeby nic nie wystawało.
8 Zbierz delikatnie linki naciągające i wsuń do środka sypialni zanim skończysz zwijanie. Zwróć uwagę, aby się nie poplątały; poplątane rozplącz.
9 Szpilki i śledzie przechowuj w woreczku z mocnego materiału, żeby nie uszkodziły ścianek namiotu w czasie transportu. Woreczek trzymaj razem z innymi częściami namiotu, we wspólnym worku.
10 Usuń brud i wilgoć z masztów, a potem włóż je do mocnego woreczka, który z kolei przechowuj w worku na namiot.
11 Włóż zrolowaną sypialnię i tropik do worka. Dobrze jest zapakować obie części w osobne plastikowe woreczki – lepiej chronią przed zamoknięciem.
12 Przed zawiązaniem worka należy jeszcze raz sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały spakowane. W wysokiej trawie bardzo łatwo zostawić śledzie lub części masztów.
Zawsze sprawdź, czy składając namiot spakowałeś wszystkie śledzie, szpilki, linki oraz części masztów. Staraj się również nie uszkodzić żadnej części namiotu, a jeśli zauważysz jakieś uszkodzenie, zreperuj je, zanim znowu będziesz rozbijać namiot.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
■ Namiot powinien być zawsze suchy przed złożeniem i spakowaniem do worka. Po pierwsze, namoknięty materiał jest bardzo ciężki, po drugie – wilgotny namiot może zacząć gnić w ściśle upakowanym worku.
■ Unikaj wystawiania namiotu bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Lepiej również nie pakować namiotu w upał. Gumowane, wodoodporne części namiotu mogą zacząć się rozpuszczać w wysokiej temperaturze i sklejać z innymi.
■ Regularnie sprawdzaj stan wszystkich elementów namiotu i naprawiaj je w razie potrzeby.
■ Zanim zapakujesz namiot na dłuższy czas w worku, wypierz tropik i sypialnię, wysusz na słońcu.
Łaty
W sklepach ze sprzętem turystycznym można kupić specjalne winylowe laty, które nadają się do prowizorycznej naprawy.