Rozbijanie namiotu

Rozbijanie namiotu

Wybierając miejsce na biwak decydujemy równocześnie, gdzie rozbijemy namiot uwzględniając rozmieszczenie innych istotnych punktów obozowiska oraz zwracając uwagę na bezpieczeństwo naszego tymczasowego schronienia. Na początku należy ustalić, w którą stronę powinno być zwrócone wejście oraz w jaki sposób przymocujemy linki naciągające. Następny krok to przygotowanie miejsca pod namiot – oczyszczenie podłoża, usunięcie gałęzi, kamieni i wszelkich nierówności. Najpierw rozbij namiot, potem zajmij się innymi pracami związanymi z zakładaniem obozowiska. Przy ustawianiu namiotu, podobnie jak i przy wykonywaniu innych czynności staraj się postępować za każdym razem wedle tego samego, z góry ustalonego planu. Z czasem kolejne wykonywane czynności wejdą Ci w krew. Taka rutyna okazuje się niezwykle przydatna, na przykład wtedy gdy trzeba rozbijać namiot po ciemku. Musisz mieć również pewność, że stawiając namiot, znajdziesz bez trudu każdy z jego elementów. Dlatego też tak ważne jest systematyczne składanie namiotu i pakowanie go.

1 Rozbijaj zawsze namiot tak, jakbyś to robił przy szalejącym wietrze. Najpierw rozłóż sypialnię na ziemi i natychmiast przymocuj podłogę zaczynając od rogów.

2 Złóż maszty namiotu. Uważaj, by łączyć sobą odpowiednie części masztów, w przeciwnym raz możesz mieć później problemy z rozłożeniem. Krótszy maszt wetknij w kółko i zatyczki z tyłu namiotu.

3    Podnieś krótszy maszt do góry i przymocuj koniec biegnącej od niego linki do ziemi. Naciągnij ją tak, by maszt stał pionowo. Zwróć uwagę, aby tył namiotu zwrócony był w stronę, skąd przeważnie wieje wiatr.

4 Przełóż czubek dłuższego masztu przez otwór z przodu namiotu. Podnieś maszt i napnij linkę naciągającą. Wykonaj te czynności szybko. Przy silnym wietrze namiot podczas stawiania jest niestabilny, a gdy pada, nieimpregnowana sypialnia szybko przemoknie.

5 Naciągnij tropik na sypialnię zaczynając od tyłu namiotu. Następnie przymocuj tył tropiku za pomocą śledzia w ziemi.

6 Naciągnij tropik na cały namiot nakładając go przez otwór z przodu na wyższy maszt. Przytwierdź przód tropiku śledziami. Możliwe, że będziesz musiał przesunąć linkę naciągającą sypialnię w stronę masztu, żeby dało się prawidłowo rozpiąć poły tropiku.

Wyciągając źle wbite śledzie lub szpilki nie ciągnij za linki namiotu. Mogą się zerwać. Wyjmując śledzie z ubitej ziemi, można się posłużyć innymi śledziami lub specjalnym hakiem.

7 Zasuń zamek błyskawiczny tropiku zamykając jego poły nad linką naciągającą przód namiotu. Przestrzeń między sypialnią a połami tropiku tworzy przedsionek, w którym można przechowywać żywność i sprzęt.

8 Naciągnij linki z boków sypialni i umocuj je w ziemi śledziami lub szpilkami. Pamiętaj, by ścianki z obu stron namiotu były jednakowo naprężone.

9 Umocuj ścianki tropiku wbijając w ziemię przetknięte przez gumki śledzie. Zwróć uwagę, by dobrze były naciągnięte i nie stykały się ze ściankami sypialni.

10 Rozepnij poły tropiku i regulując naprężenie linek wyrównaj naciąg namiotu w ten sposób, by był stabilny, a na ściankach nie tworzyły się luźne fałdy. Pamiętaj jednak, aby linki również nie były zbyt mocno naciągnięte.

11 Tył namiotu powinien być skierowany w stronę, skąd przeważnie wieje wiatr. I tropik, i sypialnia muszą mieć dobrze naciągnięte ściany, żeby stanowiły skuteczną
ochronę przed wiatrem i deszczem. Plecaki można trzymać w przedsionku, nigdy nie należy przechowywać w namiocie nie zapakowanej żywności.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
■    Zimą zawsze należy używać zarówno sypialni, jak i tropiku. W innych porach roku, w ciepłym klimacie można się obyć bez podwójnej osłony. Spanie pod samym tropikiem zwiększa ilość miejsca wewnątrz namiotu.
■    Bardzo istotna jest odpowiednia wentylacja wnętrza namiotu. Nigdy nie gotuj jedzenia w środku, możesz to robić w przedsionku, przy uchylonych połach tropiku.
■    Na kamienistym gruncie śledzie i szpilki mogą uszkodzić się. W takim wypadku należy linki naciągające przywiązać, na przykład do dużych odłamków skalnych.
■    Między tropikiem a sypialnią powinien być odstęp, który sprawia, że tworzy się izolująca warstwa powietrza. Dlatego też trzeba odpowiednio mocno naciągnąć ścianki tropiku, by nie stykały się ze ściankami sypialni. W miejscu zetknięcia powstają mokre plamy, ponieważ na wewnętrznej stronie sypialni skrapla się para wodna. Woda zaczyna ściekać po ściankach, co grozi zamoknięciem śpiwora i innego sprzętu przechowywanego w namiocie.