Sprzęt biwakowy

Wybór optymalnego zestawu osobistych przyborów na wyprawę możliwy jest jedynie dzięki doświadczeniu nabytemu metodą prób i błędów. Zanim zaczniesz pakować się w drogę, pamiętaj, żeby zostawić te wszystkie przedmioty, których nie używałeś w czasie ostatniej tego samego typu wyprawy. Zmiany w kompletowaniu osobistego ekwipunku narzucą Ci się same, zwłaszcza jeśli przypomnisz sobie, czego ostatni raz nie wziąłeś, a potem żałowałeś. Niektóre z przyborów okażą się niesłychanie przydatne i po pewnym czasie, choć jui mocno zużyte, nadal będą Ci towarzyszyć.

Mapa
Trzeba ją chronić przed wilgocią i trzymać starannie złożoną w ten sposób, by pokazywała teren, na którym przebywamy.

Kompas
To jeden z najważniejszych przyborów na wyprawie, dlatego należy trzymać go w bezpiecznym miejscu.

Latarka
Powinna być możliwie mała i wodoszczelna.

Lornetka
Dobrze, gdy nie jest zbyt duża. Powinna być odporna na uszkodzenia. Nawet jeśli jest wodoszczelna, należy ją trzymać w plastikowym woreczku.

Wielofunkcyjny scyzoryk z kilkoma ostrzami
Składany nóż z dobrym ostrzem jest narzędziem niezbędnym i uniwersalnym. Dodatkowe ostrza o różnym przeznaczeniu mogą również się przydać, ale trzeba pamiętać, że łatwo się łamią, jeśli posługujemy się nimi nieostrożnie.

Menażki
Dobra menażka znakomicie nadaje się do gotowania posiłków na biwaku. Metalowe uchwyty dobrze jest owinąć taśmą klejącą, żeby się nie poparzyć.

Butelka na wodę
Metalowa manierka może pęknąć, gdy woda w środku zamarznie. Butelce plastikowej grozi stopieniem, jeśli położy się ją zbyt blisko ognia.

Uzdatniacz wody
To urządzenie służy to oczyszczania wody pobranej z naturalnych źródeł lub strumieni, co umożliwia jej picie bez obawy zarażenia się chorobą przez znajdujące się w wodzie mikroorganizmy.

Palnik
Przy wyborze kuchenki najlepiej kupić najprostszej konstrukcji palnik do gazu, za to wysokiej jakości. Palnik utrzymuj w czystości i chroń przed mechanicznym uszkodzeniem.

Butla lub nabój z gazem
Przed podróżą upewnij się, czy butla lub pojemnik z gazem są szczelne. Paliwo musi być czyste, jeśli nie jest – należy je przefiltrować.

Przybory toaletowe

Trzymaj je w osobnym, szczelnie zamykanym neseserku lub woreczku. Myjąc się wieszaj go zawsze w pobliżu, na przykład na gałęzi, żeby nie pogubić pojedynczych przedmiotów.
Ręcznik

Duży ręcznik można w razie potrzeby pociąć na mniejsze kawałki i ocierać nimi twarz lub wkładać pod ubranie, żeby wchłaniały pot. Ręcznik może służyć także jak szalik.

SUCHO I CIEPŁO
Namiot i śpiwór dają namiastkę domowych wygód podczas wyprawy w terenie, chociaż nie stanowią niezbędnego wyposażenia pozwalającego przetrwać w dziczy. Zawsze należy pamiętać o ich właściwym przechowywaniu. Śpiwór należy chronić przed przemoczeniem.

Sztućce
Myj je zaraz po jedzeniu, żeby uniknąć zatruć pokarmowych. Jeśli zgubisz lub złamiesz nóż czy widelec, możesz wykonać prowizoryczne przybory do jedzenia z drewna

Niezbędny zestaw
Zawiera niezbędne do przetrwania w terenie przybory.

Kubek
Taki kubek z termoplastu znakomicie nadaje się do picia zarówno zimnych, jak i gorących napojów.

Talerze
Jedz zawsze z plastikowych lub drewnianych talerzy, żeby uniknąć bolesnych poparzeń i infekcji poparzonej jamy ustnej. Unikaj jedzenia bezpośrednio z rozgrzanych menażek.

Sztyfcik z kremem do ust
Krem ochronny do ust, najlepiej w postaci pomadki, jest niezbędnym elementem osobistego wyposażenia przy każdej pogodzie, chroni zawsze wargi przed spierzchnięciem. Używaj go zawsze, gdy czujesz, że masz spieczone i wysuszone wargi.

Krem ochronny
Chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym; szczególnie ważny na dużych wysokościach.

Apteczka
Jest niezbędna przy udzielaniu pierwszej pomocy.

Wodoodporne zapałki
Takie zapałki muszą mieć nawoskowane główki, które chronią je przed wilgocią.

Przybory do szycia
Służą do reperacji ubrań i namiotu.