Obuwie ciężkie

Pionierki
Kompromisem między wygodą a trwałością oraz zapewnieniem dostatecznej ochrony stopom są popularne pionierki. Wygodne, często z impregnowanej skóry z cholewkami, na gumowej podeszwie nazywanej wibramem.

W dżungli
Wszechobecna wilgoć stanowi główny problem w dżungli. Poza tym noga w kostce i łydce powinna być zabezpieczona przed kłującymi roślinami. Gumowe podeszwy i czubki tych butów chronią nogi przed zamoczeniem, podczas gdy płócienne cholewki zapewniają odpowiedni przewiew. Po zamoczeniu butów woda sama wypłynie z boków butów przez specjalne otworki. Żłobienia w podeszwie są szerokie i głębokie, aby but zapewniał stabilność na grząskim gruncie.

Buty plastikowe
Te buty zaprojektowane są z myślą o chodzeniu po lodowych zboczach przy użyciu raków. Sztywno trzymają nogę w kostce i zapewniają stabilność na śliskim podłożu. Chronią stopy przed śniegiem i mrozem. Mają plastikowe skorupy, wyłożone miękkimi, ocieplanymi botkami wewnętrznymi, które można nosić osobno, na przykład w namiocie. W butach tych chodzi się jednak ciężko, przypomina ono chodzenie w butach narciarskich.

Ochraniacze
Są bardzo ważną częścią garderoby każdego eksplorera z prawdziwego zdarzenia. Przydają się zarówno w krajach o klimacie umiarkowanym, aby chronić stopy i nogawki spodni przed przemoknięciem, jak również w warunkach polarnych, gdy przychodzi brodzić w głębokim śniegu, który wciska się w każdą szparę. Dzięki dobrze dopasowanym ochraniaczom można przejść w bród przez płytką rzekę niemal suchą stopą. Lepsze są od kaloszy, ponieważ nogi w nich się nie pocą i nie przegrzewają.

Mycie butów

1    Wyciągnij sznurowadła i wkładki ze środka, a następnie zmyj z butów błoto. Usuń torf, który zawiera kwasy mogące uszkodzić cholewki.
2    Buty susz bez sznurówek i wkładek z wywiniętymi językami. Staraj się je suszyć z dala od ognia, ponieważ wysoka temperatura może powodować pękanie skóry.
3    Suche buty wypastuj impregnującym środkiem. Jeśli nie będziesz nosił butów w najbliższym czasie, schowaj je w suchym i chłodnym miejscu.