Pułapka jednostronna
W niewielkich wąwozach zalewanych morską wodą możesz zbudować z głazów luk, który ograniczy pewien obszar. Podczas odpływu ryby nie zdążą uciec z powstałego basenu. Tam gdzie nie ma wysokiego brzegu ani klifu, można ułożyć z kamieni okrąg. Przerwy między kamieniami trzeba wypełnić kamykami, aby ryby nie uciekły.
Pułapka obustronna
Ułóż dwa kamienne, zbiegające się zgodnie z biegiem rzeki murki. Ryby płynące z prądem będą przemieszczać się wzdłuż murków, dlatego muszą trafić do przesmyku. Tam możesz ustawić pułapkę.
KORZYSTANIE TYLKO Z PODBIERAKA
1 Ryby nie lubią błotnistych zbiorników, gdyż w takiej wodzie jest mato tlenu i trudno im oddychać. Zmąć wodę rozgrzebując nogą mul. Ryby powinny wtedy wypłynąć na powierzchnię.
2 Poruszaj wolno siatką; szybko ją wyciągnij, gdy ryba znajdzie się w środku i wyjdź na brzeg. Zaciśnij otwór w siatce, aby ryba nie mogła wyskoczyć.
SIEĆ Z PRZYNĘTĄ
Niektóre ryby można złowić siecią z przynętą w środku. Wykorzystaj sieć zrobioną z podkoszulka albo skarpety.
Końce rozwidlonego patyka przewlecz przez brzeg skarpetki. Włóż do sieci przynętę, na przykład odpadki rybne czy odchody zwierząt, i ciągnij w przeciwnym kierunku do nurtu rzeki.
Łowienie węgorzy na przynętę – Węgorze często wabi się odpadkami lub odchodami zwierząt.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
■ Woda zawsze może być niebezpieczna, czy o spokojnym czy o rwącym nurcie, płytka czy głęboka. Nawet upadek na mokre skały może skończyć się tragicznie.
■ Przemyśl i zaplanuj każdy etap połowu; wyobraź sobie wszelkie możliwe wypadki, staraj się im zapobiec.
■ Ryby bardzo łatwo wyślizgują się z rąk i uciekają do wody. Zastanów się, w jaki sposób wyciągniesz na brzeg złowioną rybę.
■ Pod wodą czyhają rozmaite niebezpieczeństwa, począwszy od możliwości zaplątania się w wodorosty, spotkanie groźnych zwierząt jak krokodyle, aż po głębokie doły w nieprzewidzianych miejscach czy zbyt wartki nurt. Nie wchodź do rzeki ani strumienia, nawet jeżeli widzisz dno.
■ Nigdy nie wskakuj do nieznanej wody. Jeżeli chcesz się wykąpać czy popływać, najpierw zbadaj teren.
■ Uważaj na prowizoryczny sprzęt, na przykład oszczep, gdy się złamie, możesz wpaść do wody.