Zastawianie pułapek i sieci na ryby

Wędkę możesz zostawić na noc, ale musisz zajrzeć do niej przed świtem, gdyż większa ryba może zjeść zdobycz. Złapana ryba często się też zrywa, najczęściej razem z haczykiem. Pułapki mogą z powodzeniem pozostawać na miejscu nawet kilka dni. Sieci nie – można je zarzucić tylko na krótko, chyba że się ich użyje jako włoka. W mancę zaplątują się różne ryby, jeżeli więc taką siatkę zastawi się w poprzek płynącej rzeki, to szybko złapią się lub poranią wszelkie ryby w okolicy, niezależnie od tego czy są jadalne czy nie. Dlatego zagradzanie strumienia czy rzeki mancą w większości krajów jest zabronione. Takie sieci powinno się zastawiać wyłącznie w obliczu śmierci głodowej.

ZASTAWIANIE MANCY

1 Ułóż mur z kamieni na środku strumienia, najlepszym miejscem jest zakręt, w którym nurt zwalnia, a strumień się rozszerza.

2 Wbij w dno trzy mocne pale w odległości 30 cm jeden od drugiego. Rozstaw je pod kątem do nurtu, aby woda nie przewróciła palisady. Ułóż przed palami kilka żerdzi. Wbij przed nimi w dno trzy dodatkowe pale. Włóż tyle żerdzi pomiędzy pale, aż powstanie tama.

3 Wbij dwa pale po obu stronach powstałego kanału i przywiąż do nich sieć. Ryby nie przepłyną przez tamę, będą więc musiały wejść do kanału, a tam zatrzyma je sieć. Kiedy przerwiesz połów, zdejmij sieć, a także wyjmij poziome żerdzie z tamy.

ŁOWIENIE WŁOKIEM
Włok, jak sama nazwa wskazuje, zbiera ryby podczas ciągnięcia. Jedna osoba zarzuca koniec sieci na barki i wchodzi do wody, druga zostaje na brzegu. Pierwsza oddala się dotąd, dopóki sieć nie zostanie rozpięta. Potem zaczyna zataczać półkole kierując się w stronę brzegu. Po wyjściu z wody wszystkie ryby, które znalazły się w zasięgu sieci, schwytane są w pułapce. Taką sieć można wyciągnąć na brzeg i tam zająć się sprawianiem ryb.

Łowienie ryb przy brzegu -Dwie osoby mogą łowić dużą siecią ławice ryb przy brzegu.